Nieuws uit het veld Publicaties Franse Tijd digitaal beschikbaar Geen informatie delen? Kwart miljoen dollar boete De 'sprekende kaart' over de grens P Lr II L I C T i K 1 1 NII'. ii 11 B KlaIti, r-i n i &1 iZhj.ii In het Gemeentearchief Barneveld ligt een bijzondere en voor Nederland unieke collectie van ruim duizend publicaties uit de Franse Tijd (1795-1813). Deze publicaties waren dé manier van de landelijke en provinciale overheid om wet- en regelgeving bekend te maken aan het Nederlandse volk. Maar ook de geboorte van een prins (zoon van Napoleon Bonaparte) werd hiermee aangekondigd. Gedurende de Franse Tijd veranderde er veel in bestuurlijk Nederland: de scheiding van kerk en staat werd in 1795 van kracht, er kwam een grondwet in 1798, en de Burgerlijke Stand werd ingevoerd in 1811. Er kwam een dienstplicht in de vorm van de Nationale Militie, want Napoleon had mannen nodig voor zijn legers waarmee hij heel Europa wilde veroveren. De grote vellen papier waarop de veranderingen bekend werden gemaakt, werden in het hele land verspreid en gepubliceerd door ze bijvoorbeeld aan kerkdeuren vast te spijkeren. Radio, televisie en internet bestonden nog niet, op deze manier kon de overheid alle Nederlanders bereiken. De publicaties uit de Franse Tijd zijn gescand en nu digitaal beschikbaar gesteld. U kunt deze doorzoeken in de digitale database van het Gemeente archief Barneveld: www.barneveld.nl/gemeentearchief Yahoo dreigde in 2008 van de Amerikaanse overheid een boete te krijgen van 250.000 dollar (ruim 193.000 euro) per dag. Yahoo wilde niet meewerken aan verzoeken van de overheid voor informatie over het internetgedrag van zijn gebruikers. Dat blijkt uit documenten die Yahoo heeft gepubliceerd met betrekking tot de zaak. Yahoo had bezwaar gemaakt tegen het geven van informatie over zijn gebruikers aan de Amerikaanse inlichtingendienst NSA, waarna de overheid met de boete dreigde. Yahoo stapte naar de rechter maar die oordeelde dat Yahoo moest meewerken met de NSA. Daarna ging het bedrijf toch overstag. De rechtbank staat nu wel toe dat Yahoo een groot aantal documenten publiceert over de zaak. Bron: www.elsevier.nl De Nederlandse Dialectenbank is uitgebreid met in het buitenland gemaakte opnames. Sinds de jaren vijftig maken onderzoekers van het Meertens Instituut geluids opnames waarbij de dialectsprekers vrijuit spreken over uiteenlopende onderwerpen. De dialecten binnen Nederland zijn te vinden via de Neder landse Dialectenbank. De 'sprekende kaart' is onderdeel van de Nederlandse Dialectenbank en recent zijn in het buitenland gemaakte opnames toe gevoegd aan deze kaart. Binnen Europa gaat het met name om immigranten woonachtig in Vlaanderen en Noord-Frankrijk; buiten Europa komen dialectsprekers uit Brazilië, Zuid-Afrika en de Verenigde Staten aan het woord. Bron: www.meertens.knaw.nl 8 n 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 8