De archiefervaring van Maartje van de Kamp Als pas afgestudeerd historica had ik in 2008 geen grote verwachtingen van mijn carrière. De kans dat ik me na mijn studie inhoudelijk nog met geschiedenis zou kunnen bezighouden, schatte ik op ongeveer nul. Zeker nadat ik had besloten geen lesbevoegdheid te halen. Maartje van de Kamp: 'Als zelfbenoemd archiefkok speur Ik naar kookboeken en recepten. Gelukkig voor mij had ik het bij het verkeerde eind. Via Project Wegwerken Archiefachterstanden en een korte loopbaan als DIV'er kwam ik nog geen jaar na mijn afstuderen bij de afdeling Dienstverlening van het Nationaal Archief terecht. Nooit had ik kunnen vermoeden dat er zo'n leuke baan bestond: mensen helpen met historisch onderzoek. Het mooiste aan het werk was het persoonlijk contact. Met onderzoekers die zich jarenlang met kleine en grote onderwerpen uit de Nederlandse geschiedenis bezighielden en met mensen die op zoek waren naar hun eigen geschiedenis. Uithuisplaatsingen, adopties, ouders die fout waren in de oorlog, mensen die niet wisten wie hun vader was, alles kwam voorbij. Te mogen helpen bij de beantwoording van zulke vragen, heb ik altijd erg bijzonder gevonden. Maar tijdens het helpen van bezoekers kreeg ik ook steeds meer belangstelling Archief Teding van Berkhout (coll. Nationaal Archief). voor andere aspecten van het archiefwerk. Daarom ben ik vorig jaar Archiefweten schappen gaan studeren en ben ik binnen het Nationaal Archief van baan veranderd. Nu houd ik me dagelijks bezig met openbaarheid. Een interessant thema nu er steeds recentere archieven worden overgebracht. We willen allemaal dat de overheid transparant is, maar ook dat onze persoonlijke gegevens worden beschermd. Die nieuwe baan betekent wel dat ik niet meer dagelijks met mijn neus in het oude papier zit. En dat vond de historicus in mij zo jammer dat ik in mijn vrije tijd onder zoek ben gaan doen. Als zelfbenoemd 'archiefkok' speur ik in de collectie van het Nationaal Archief, en sinds kort ook in de collecties van andere archiefinstellingen, naar kookboeken en recepten. Wat ik vind wordt gefotografeerd, geïndexeerd (daar is de archivaris weer) en uitgeprobeerd. Over mijn bevindingen tijdens het koken houd ik een blog bij. Daarop schrijf ik niet alleen hoe lastig het nu weer was (meestal erg lastig) en hoe het smaakte (gelukkig vaak lekker) maar ook over de geschiedenis van het gerecht, van een ingrediënt of over de schrijver van het kookboek. Te weten wie het recept heeft geschreven en bij wie het gerecht op tafel stond, geeft een extra dimensie aan het proeven van het eindresultaat. Een archiefstuk waarbij dat extra goed duidelijk werd, is te vinden in het archief van de familie Teding van Berkhout. Hierin bevindt zich namelijk het dagboek dat Willem Teding van Berkhout bijhield toen hij zelf, en later zijn kinderen, werden ingeënt tegen de pokken. Deze ziekte maakte in vroeger eeuwen veel slachtof fers maar is dankzij wereldwijde vaccinatie nu uitgeroeid. In India was rond het jaar 1000 al ontdekt dat wie van de pokken genas, er levenslang tegen bestand was. Dat was het begin van de zogenaamde variolatie, opzettelijke besmetting met pokken. Wie het onderging werd er ziek van, maar had een grotere overlevingskans dan degene die de pokken onverwacht opliep. De methode kwam in de achttiende eeuw naar Europa en werd in 1770 ondergaan door Willem. Hij was ruim twee weken ziek en documenteerde nauwgezet hoe zich voelde, wat hij at, hoe hij sliep en hoe zijn stoelgang functioneerde. En: hoe hij uiteindelijk genas. In de periode 1773 tot 1793 waren zijn zeven kinderen aan de beurt. Willems verslagen van doorwaakte nachten, huilende kindjes en de maaltijden die ze nuttigden, geven een prachtig inkijkje in het gezinsleven van de achttiende eeuw. Door zijn wetenschappelijke observaties over de ontwikkeling van hun pokjes, lezen we de bezorgdheid en liefde voor zijn kinderen. En het loopt nog goed af ook, want alle kinderen overleefden hun inenting. Ik had dit stuk aangevraagd vanwege de puddingrecepten die erin te vinden zijn, maar werd helemaal meegesleept in Willems relaas en de geschiedenis van de pokken. De pudding was niet zo lekker, maar dit verhaal vergeet ik nooit meer. Maartje van de Kamp historica, archivaris in opleiding en enthousiast archiefkok. Trek gekregen? www.archiefkok.nl. nummer 9 201 4 5

Archievenblad | 2014 | | pagina 5