Colofon Van de redactie De naakte waarheid Noten Van tijd tot tijd worden archivarissen van hogerhand lastig gevallen met het begrip 'cultureel ondernemerschap', of ze beginnen er - met veel gevoel voor wat er leeft - zelf over. Een 'cultureel ondernemer' is - aldus een gangbare definitie - een producent van kunst die hiervoor zoveel mogelijk betalend publiek probeert te interesseren en tegelijkertijd streeft naar een sluitende exploitatie. Als je de Nachtwacht aan de muur hebt hangen, hoef je je waarschijnlijk geen zorgen te maken. Indien je de exploitatie rond moet krijgen uit de bestelling van kopieën van archiefstukken, ligt depressiviteit op de loer. Natuurlijk zijn er ook vrolijkerts als ik die 'cultureel ondernemerschap' opvatten als samenwerking met andere (erfgoed)instellingen in de stad. Samen presteer je meer dan alleen, maar een sluitende begroting levert het nog steeds niet op. Het is wel efficiënt, zeker in termen van publieksbereik. Gekscherend heb ik weleens geroepen: 'Moeten we dan T-shirts, mokken en tasjes gaan verkopen?' Inmiddels is het lachen mij vergaan. Ja dat hadden we moeten doen, maar we zijn er te laat mee. De naakte waarheid is dat webwinkel Ikadoos al jaren een ruim aanbod T-shirts, hoodies, mokken, tassen en buttons verkoopt. Het centrale thema: The Naked Archivist. Een kleine greep uit het aanbod: 'Why get a Canvas Tote Bag Naked Archivist? Are you one of those that can't leave home without 50 'essential items' that just won't fit into your pockets? Plenty of room for all your necessities and more. Or simply let it speak your mind! Due to its sturdy fabric it also makes a great shopping bag, which lasts and saves the environment.' 'The V-Neck T-Shirt Naked Archivist is our old-school favorite with a v-neck. Perfect for use in sports where you are bound to sweat and need wide range of movement. Short sleeves to let cool air in on those hot and sunny days. Also great for every day use and to show everyone your love for Archivist.' 'Women Hoodie Ask Me About Archivist is the all-time ultimate in comfort with its classic, relaxed fit. On the surface rich cotton with Ask Me About Archivist, inside flannel for the softest sensation. Medium to heavy weight ensuring warmth and makes it great, weather as a throw-over in rainy and windy weather or to protect against the snow and ice in the winter.' En oh ja, er is inderdaad een tasje met het opschrift: 'Archivists make it last longer.' Wat moet ik nu nog zeggen... Tel uit je winst! René SporkB hoofdredacteur@archievenblad.nl 1 Het complete aanbod is te bekijken op: http://www.idakoos.com/naked-archivist,457798. Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Matthijs Andreas, Dick Deuzeman, Joris van Dieren- donck (eindredacteur), Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Dick Veldhuizen, Nico Vriend, Ruud Yap. Vaste medewerkers Marcel Duijghuisen, Marieke de Haan, Charles Jeurgens, Hannie Kool-Blokland, Sandy Marijnissen, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin december 2014. 4 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 4