Fikkie stoken in de duinen en toosten op het digitale leven, met de vaste kern van Archief 2.0. En zo ben je bij het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) terechtgekomen? 'Klopt. Tot mijn verbazing en geluk werd ik aangenomen in een leidinggevende functie bij het Rijksarchief in Noord Brabant, tegenwoordig het BHIC in 's-Hertogenbosch. Het gevoel dat je als jongetje een snoepwinkel binnenstapt, zeg maar. Dat is nu alweer tien jaar geleden. Ik rondde er mijn studie Archivistiek af die ik nog in Waalwijk was gestart en wilde daarna werk maken van allerlei grootse plannen, daarin gesteund door een fantastisch team. Sinds de dinosaurusencyclopedie en computerprogramma's die 'hallo' zeggen, hadden mijn ideeën over dienstverlening en digitalisering niet stilgestaan. In Waalwijk had ik boven dien ondervonden hoe belangrijk vrijheid en vertrouwen zijn en in Den Bosch mocht ik die wijze les vanuit een andere positie in praktijk proberen te brengen. In een project getiteld 'op weg naar het Zuidland' (waarover eerder een artikel in het Archievenblad verscheen) onderzocht ik samen met collega's de ongekende mogelijkheden die het sociale web inmiddels bood. We doken al vroeg in de wereld van Web 2.0, zochten online onze gebruikers op en raakten gefascineerd door alle interactie die we ondervonden. Al experimente rend leerden we hoe de wereld om ons heen was veranderd en hoe wij daarin mee konden veranderen. Wat een kansen! Het project is alweer jaren voorbij, maar de ervaring, het gevoel van vooruitgang en de manier van werken zijn gebleven.' Wat drijft jou in dit vak? Bijvoorbeeld in het oprichten van Archief 2.0? 'Mensen in contact brengen met hun erfgoed, zo dichtbij mogelijk, vol betekenis en vaak langs digitale weg, dat vind ik prachtig. Als bonus druppelen de verhalen van die mensen daarna als smeerolie tussen de feitelijke namen, data en gebeurtenissen in onze archieven. Voorheen stille documenten krijgen daarmee een stem. Niet alleen op het werk was ik er druk mee, eerder al begon ik thuis nieuwe werelden te verkennen. Soms letterlijk, zoals in de virtuele wereld Second Life (wie kent het nog?) en liefst samen met collega's. Vanuit de gedachte dat je in je eentje wel snel kunt gaan - wat ik op mijn persoonlijke weblog ook probeerde - maar dat je als groep verder kunt komen, nam ik het initiatief om Archief 2.0 op te richten. Een soort Hyves voor archivarissen met vernieuwingsdrift. Kennis delen, inzichten uitwisselen en samen ervaringen opdoen. Ik bleek verre van de enige eilandbewoner die een vuurtje probeerde te stoken en meer en meer zelfbenoemde archief pioniers sloten zich bij het platform aan. Niet werken aan een nieuwe techniek, maar werken aan een nieuwe houding, dat wilde ik uitdragen. In iedere stad moet bij een kanon geposeerd, hier in Gent bij de Duiie Griet en met KVAN-piu. Christian tekent graag, hier de oudjaarskaart van 2011. Persoonlijk vind ik daarom het mooiste dat de community Archief 2.0 zich vanaf het begin niet heeft beperkt tot onderlinge online praatgroep, maar dat er daden bij woorden zijn gevoegd en dat daarbij veel andere collega's betrokken zijn geraakt. Blogposts en discussies, studiedagen en speel-en- deelsessies, de ArchiefWiki en 23 Archiefdingen, ArchiveCamp met open sessies, zelfgebakken taarten en meer van zulk fraais. Wat een tijd was dat! Met Archief 2.0 heb ik mijn steentje 40 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 40