Agenda i'i Andere lijden 1^ UZERIN Geschiedenis op tv De IJzeren Eeuw Buitenland you APE LEAVING THE A MER IC AH SECTOR Bbf 0ttC3HiAETï JU AMfEMAhfCKQfO CEKTQPA vol/S SOÜT11 DÜ SÉCTEUP AMÉRItAIN BgCT via Kfl beschermen door het te ontwerpen.' De masterclass zoomt vervolgens in op de casus die centraal staat in het atelier Actieve Openbaarheid: de vergunning verlening volgens de WABO. Gezamenlijk wordt gezocht naar de mogelijkheden om informatie in dit proces actief openbaar te maken, terwijl tegelijkertijd de privacy wordt bewaakt. De masterclass vindt plaats op dinsdag 25 november van 14:30-17:00 uur in Amsterdam. U kunt als toehoorder de masterclass bijwonen. Info en aanmelden: www.archiefateliers.nl De nieuwe geschiedenisserie De IJzeren Eeuw past in het rijtje van De Oorlog, De Slavernij, De Gouden Eeuw en Na de bevrijding, die de geschiedenisafdeling van NTR en VPRO de afgelopen jaren heeft geproduceerd. In dertien afleveringen neemt presentator Hans Goedkoop (Andere Tijden) ons mee terug naar de 19e eeuw, het begin van het moderne Nederland dat wij nog altijd herkennen. Bij deze serie wordt ook weer een boek uitgebracht en er komt een tentoonstel ling in het Amsterdam Museum. Andere Tijden Het wekelijkse geschiedenisprogramma Andere Tijden start het seizoen met een aantal bijzondere onderwerpen. Zo wordt de rol van zwarte Amerikaanse soldaten bij de bevrijding van Nederland belicht. Ook is er aandacht voor de heroïne-epidemie die veertig jaar geleden ons land overspoelde. In december heeft Andere Tijden een extra lange special over de laatste dagen van het nazi-regime in Duitsland, na de zelfmoord van Hitler. Dit totaal onbekende verhaal wordt met behulp van getuigen en historici uit de doeken gedaan. Nieuwe serie met de Van Rossems Historicus Maarten van Rossem is vanaf eind januari, samen met zijn zus Sis en broer Vincent, te zien in een serie over steden in Nederland en omgeving. De drie Van Rossems laten elkaar plekken of objecten zien die de anderen niet of minder goed kennen en vertellen elkaar de bijbehorende verhalen. Maarten doet dat vanuit zijn specialiteit geschiedenis, Sis als kunsthistorica en Vincent als expert op het gebied van architectuur. De steden die ze aandoen zijn Dordrecht, Naarden, Rotterdam, Maastricht, Brugge (Bel) en Essen (Dui). Het programma moet nog een definitieve titel krijgen. Berlin feiert den 25. Jahrestag des Mauerfalls Als Ostberliner im Herbst 1989 die Öffnung der Mauer erzwangen, stand die Welt am Beginn einer Zeitenwende. Doch das wussten die Menschen, die am Abend des 9. November 1989 zu den innerstadtischen Grenzübergangen strömten, noch nicht. Am Grenzüber- gang Bornholmer Strafle gaben die überforderten Grenzposten als erstes dem Druck der Menge nach und öffneten den Schlagbaum. Kein einziger Schuss fiel. Kurz nach Mitternacht waren alle Übergange passierbar. Die Mauer war gefallen. L^. 1 s rf In Berlijn wordt herdacht dat 25 jaar geleden de Muur viel. 2014 ist ein historisches Gedenkjahr: Als bedeutendstes Ereignis der jüngsten deutschen Geschichte jahrt sich am 9. November 2014 zum 25. Mal der Fall der Berliner Mauer. Anlasslich dieses historischen Ereignisses, das Weltgeschichte schrieb, sind stadtweit viele besondere Veranstaltungen und Ausstellungen geplant. Berliner und Besucher der Stadt sind eingeladen, am Mauerverlauf entlang zu flanieren und sich zu erinnern und sich die Dimension der einstigen Teilung zu vergegenwartigen. Berlin-Besucher haben darüber hinaus die Möglichkeit, die Geschichte des geteilten Berlins und die Bedeutung der Mauer für die Bewohner der Hauptstadt zu erfahren. Dazu gehören geführte Radtouren auf dem Mauerweg, Besuche der ehemaligen Wachtürme, die East Side Gallery sowie eine Fahrt in den Osten die Stadt in einem echten DDR-Auto der Marke Trabant. Weitere Informationen zum Thema Berliner Mauer finden Sie auf: www.visitBerlin.de www.berlin.de/mauerfall2014 http://mauer. visitberlin. de 36 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 36