KVAN Nieuws 'Kennis is Kracht' thema van KVAN-dagen 2015 De Engelse filosoof Francis Bacon (1561-1626) is beroemd geworden om zijn uitspraak 'scientia est potentia'. In het Nederlands vertalen we dat meestal met 'kennis is macht'. Democratisering Mogelijkheden Verbeelding #KVAN15: nieuwe opzet #KVAN15 vindt plaats op 8 en 9 juni 2015 in Amersfoort. Op de foto: de Amersfoortse Koppelpoort, die toegang geeft tot de historische binnenstad (foto Bert Kaufmann, Wikimedia Commons). Commissie #KVAN15 Archivarissen zijn bekend met dat fenomeen. Archiefstukken als stads rechten en resolutiën werden zelfs al voor de tijd van Bacon in goede, geordende en toegankelijke staat bewaard om bestuurders te voorzien van de broodnodige onderbouwing van hun macht. Degene die kennis kon nemen van deze rechten kon op basis daarvan macht uitoefenen. Ook de beheerder van het archief vormde daarmee een machtspositie op zichzelf. De archivaris beheert immers de sleutel tot de kennis. Ook in latere eeuwen kon een archivaris zijn macht doen gelden: alleen hij had verstand van de adminis tratieve eigenaardigheden van een organisatie en kon op basis daarvan de toegang tot het archief beheersen. De cultuur is sinds die tijd veranderd. Democratisering van de samenleving heeft ertoe geleid dat iedereen zonder aanziens des persoons het recht heeft om archieven in te zien. De archivaris bewaakt niet langer het archief zelf, maar of autoriteiten geen misbruik maken van hun macht om de toegang tot archief te ontzeggen en anderen het recht ontnemen om met archieven kennis te maken. De archiefinventa rissen hebben zich verplaatst van het depot naar achter de studiezaalbalie, langs een kast in de 'zelfbediening' tot op internet. Dit proces van democratise ring is nog lang niet ten einde. Wordt het - vanwege deze culturele verandering - geen tijd om de vertaling van Francis Bacons uitspraak te herzien? Het woord 'potentia' kan immers net zo gemakkelijk worden vertaald met 'mogelijkheid'. De moderne vertaling van 'scientia est potentia' wordt daarmee: 'kennis biedt mogelijkheden'. Nieuwe vormen van toegankelijkheid biedt publiek de mogelijkheid om elke vorm van historisch of journalistiek onderzoek te beoefenen en belangen te behartigen. De kennis van de archivaris biedt hem mogelijkheden om de archiefvormer te ondersteunen bij het inrichten van de processen in zijn informatiehuishouding. Dat alles ter meerdere eer en glorie van de efficiënte en transparante overheid, maar vooral van de burger. De archivaris is een professionele kenniswerker die bijdraagt aan een open samenleving. Helaas spreekt 'kennis biedt mogelijk heden' minder tot de verbeelding dan 'kennis is macht'. Het drukt de kracht van de nieuwe archivaris onvoldoende uit. Om die reden is ons voorstel Bacons lijfspreuk voortaan te vertalen met het allitererende 'kennis is kracht'. We hopen dat de KVAN-dagen 2015 in Amersfoort om die reden dagen worden waarop kennis wordt uitgewisseld of zelfs wordt gemaakt. Voor een sterkere beroepsgroep. Commissie #KVAN15 Vincent Robijn (voorzitter), May Scheepers (bureau), Afelonne Doek, Petra Links, Rienk Jonker, Aike van der Ploeg, Ivo Zand huis, Ilse Nagelkerke, Marieke de Haan, Tamara van Zwol en Annemieke Nijdam. Noteer alvast in je agenda: 8 en 9 juni #KVAN15 in Amersfoort. Dit jaar kiezen we voor een nieuwe opzet. Eerdere edities vroegen we jullie om voorstellen voor presentaties, nu vragen we jullie: welke interessante sprekers, workshopleiders en documentaires zijn er in aanpalende vakgebieden? Het helpt ons vakgebied te plaatsen in een wereld die steeds groter wordt en we nemen kennis van ervaringen van anderen. Reacties die we ontvangen vóór het einde van het jaar kunnen we in behandeling nemen. Aanleveren kan via info@ kvandagen.nl. Natuurlijk kun je ons ook altijd persoonlijk aanspreken. nummer 9 2014 31

Archievenblad | 2014 | | pagina 31