Met een slakken- gangetje zoeken naar het onzichtbare goud Sandy Marijnissen Column Ik ga naar het archief en neem mee: mijn smartphone en tablet, een stressballetje, het boek Mindfulness voor dummies, lunch en een trom meltje geduld en begrip. Is dat nu echt allemaal nodig? Soms vrees ik van wel als ik zelf met ongeduld zit te wachten tot het systeem mij vertelt waar ik een bepaald archief precies kan vinden. Als we het zelf soms niet eens meer zien zitten, kunnen wij dan wel op het begrip van onze digitale archief bezoeker rekenen? Tegenwoordig is geduld echt een schone zaak geworden in een digitale wereld waarin alles snel en onper soonlijk gaat. Ik vraag me de laatste tijd steeds vaker af waar de menselijk heid is gebleven. Ironisch dat een expert digitale dienstverlening hierover haar zorgen moet uitspreken. 'Ik ontwikkel en implementeer digitale hulpmiddelen voor digitale archief bezoekers. Ik ben echter net zo min een robot als onze bezoeker.' Daarmee kom ik op een punt dat mij nog weleens steekt: bestuurders en hun systeemdenken. Management, alsjeblieft, neem eens plaats in de wereld van de archiefbezoeker, de mens die de systemen moet gebruiken. Ervaar waar een bezoeker tegenaan loopt en begrijp met wat voor vragen hij/zij op de stoep staat. Willen we een drempel voor de bezoeker opwerpen, of die drempel nu digitaal is of niet? Nee toch?! Er zijn wel positieve uitzonderingen, zoals een van onze managers die onlangs daadwerkelijk de grote boze menselijke wereld is ingestapt om onze archiefbezoekers op de studiezaal te ontvangen en op weg te helpen. Om daarna direct toe te geven dat het allemaal niet zo eenvoudig is voor die bezoeker om digitaal iets in ons archief te vinden. Zo zie je maar weer: de echte wereld kan verfrissend werken. Ik wil dan ook graag pleiten voor een 'bootcamp dienstverlening' voor managers die leuke plannen in afgesloten kamertjes bedenken waar nooit één levende archiefbezoeker komt (en een dode trouwens ook niet, godzijdank!). En dan ben ik de bootcamptrainer. Dat lijkt mij wel wat. Kandidaten die voor lastige klant willen doorgaan, kunnen zich aanmelden. Nou ja, lastige klant. Lastige klanten bestaan eigenlijk niet in de dienstver lening. En zoals gezegd moet je als archiefbezoeker soms wel erg veel begrip en geduld hebben om uiteinde lijk te krijgen wat je wil. Bij ons ligt dat voornamelijk aan de digitale middelen die beschikbaar zijn voor de bezoeker om te kunnen grasduinen in onze collecties en archieven. Nu hoop en denk ik toch dat dit niet te wijten is aan het feit dat ik mijn werk niet naar behoren doe. De lastigheid bij ons (en ongetwijfeld ook bij andere archief instellingen) zit hem in de onmogelijk- heid en traagheid van sommige systemen. Dan krijg je van die leuke houtje-touwtje-oplossingen waar niemand meer een touw aan vast kan knopen. Soms denk ik weleens: je kunt dat touw beter loslaten, dan heb je twee handen vrij. Maar wie ben ik? Een expert digitale dienstverlening die oproept tot meer menselijkheid: het moet niet gekker worden! Straks opteer ik nog voor de afschaffing van digitale dienstverle ning. Daarmee zou ik mijn eigen brood weggooien. Bovendien ben ik, ook al zou je dat misschien niet denken na deze verhandeling, een voorstander van het gezegde 'digitaal tenzij'. Dit natuurlijk wel onder de voorwaarde dat het goed moet werken, en dat is nou juist de crux. Anders zijn we met z'n allen weer verder van huis. Brengt mij terug bij het punt waar het begon, dat trommeltje geduld en begrip dat de archiefbezoeker soms mee moet nemen. Tja, digitaal zoeken gaat vaak in een slakkengangetje. Bedenk eens wat dat betekent wanneer je ook nog eens vijf omwegen moet nemen om bij het onzichtbare goud te komen. Waar is de regenboog? Sandy Marijnissen expert Digitale Dienstverlening, Stadsarchief Rotterdam. 28 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 28