r Student: 'Ook goed om te horen waar mede studenten mee bezig zijn en hoe zij over bepaalde zaken denken. Je krijgt een bredere kijk dan je eigen werkterrein. Je krijgt er veel meer van mee, ook bij de excursies naar verschillende archiefdiensten.' Niet alleen leren, juist doen Opzet van de opleiding Ander vaarwater Noten Door Tjeerd de Jong meegenomen naar de les: archiefstukken met verschillende vormen van schade. Je leert om te gaan met toegangen, broncommentaren et cetera. De student leert de archiefgebruiker zo adequaat mogelijk te begeleiden bij onderzoek. In de module Toegankelijk maken leert de archiefassistent een archief ontsluiten met een eenvoudige, digitale toegang aan de hand van een archiefbewerkings- plan. Toegankelijk maken blijkt een abstracte werkzaamheid waar een deel van de medewerkers talent voor heeft. Materiële zorg ten slotte, belicht de aspecten van het fysieke beheer van archiefdocumenten. Het is een breed terrein, van papier en perkament tot cd-rom en digitaal. opleiding uit de modulen Geschiedenis, Beschikbaarstellen, Documentanalyse, Toegankelijk maken en Materiële zorg. De modulen geven een basis voor alle werkterreinen bij een archiefdienst. Bij Documentanalyse leren de studenten 17e- en 18e-eeuwse handschriften lezen en leren zij over de herkomst van de verschillende documenten, zoals akten van indemniteit, testament of poorterboek. Welke functie hadden deze documenten wie maakte ze? Ook de module Geschiedenis legt een relatie tussen het archief en de vormer ervan. De geschiedenis van Nederland passeert de revue, met veel aandacht voor staatsinrichting, recht en de regionale verschillen. Zo krijgen de studenten inzicht in de historische, politieke en sociale achtergrond van Nederland en het lokale gebied waarin zijn werken. Daarmee verwerven zij achtergrondinformatie van de archieven die zij dagelijks voorbij zien komen op hun werk. De module Beschikbaarstellen gaat in op de klant van de archiefinstellingen. Welke soorten archiefbezoekers zijn er? Hoe vraag je door op hun onderzoeks vraag? Hoe en waar vind je archieven? De docenten zijn onder de indruk van de prestaties van de studenten. Ze maken een wervende brochure en houden een presentatie voor middelbare scholieren over de archiefdienst waar ze werken. Ze bakenen onderzoeksvragen van bezoekers af met de methode van de W-vragen. Per module zijn er een a twee excursies naar archiefdiensten; daar bekijken de studenten de studie zaal, doen zij praktijkopdrachten, kijken over de schutting bij andere archiefinstellingen. De student maakt in overleg met de werkgever een keuze uit de modulen. Voor elke module die de student met succes afrondt, ontvangt hij/zij een certificaat. Natuurlijk kunnen ook alle modulen worden gevolgd. De student verkrijgt het diploma Archiefassistent indien de module Thuis in het archief en minimaal vier andere modulen succesvol zijn afgerond. Door deze opzet is de opleiding flexibel en bepaalt een archiefdienst aan welke modulen zij behoefte heeft. Een medewerker krijgt op die manier een Rooster Archiefassistent 2014-2015 Thuis in het Archief September t/m oktober Geschiedenis November t/m januari Documentanalyse November t/m januari Beschikbaarstellen Februari t/m april Toegankelijk maken Februari t/m juni Materiële zorg Depotbeheer April t/m juni opleidingsprofiel op maat en kan op eigen tempo (weer) gaan studeren. De opleiding Archiefassistent is voor het archiefwezen een oude bekende. De laatste jaren verandert veel in het archieflandschap. Het aantal studenten bij Archiefassistent neemt af. Dat is een gevolg van verdergaande samenwerking in het veld, waardoor de facto minder organisaties overblijven. Daarnaast kampen veel archiefdiensten met bezuinigingen en verliezen personeel. Betekent dit ook dat Archiefassistent moet veranderen? Heeft u behoefte aan nieuwe modulen, bijvoorbeeld op het gebied van digitaal werken of digitale dienstverlening? Of gaat uw archief samenwerken met andere erfgoed instellingen in uw regio en heeft u behoefte aan andere expertise voor uw medewerkers? Bijvoorbeeld meer kennis van bibliotheken of musea? Laat het ons weten door mee te doen aan de online enquête die de Hogeschool van Amsterdam Archiefschool binnenkort wordt verpreid. Voor meer informatie over de opleiding Archiefassistent: www.archiefschool.nl. 1 'Meer dan de som der delen' refereert aan de syllabus die wijlen Jan Kompagnie schreef voor de module Geschiedenis: 'Syllabus Nederland: de optelsom van twaalf'. Marieke de Haan coördinator contractactiviteiten aan de Hogeschool van Amsterdam Archiefschool nummer 9 2014 21

Archievenblad | 2014 | | pagina 21