Meer dan de som der delen De opleiding Archiefassistent De opleiding Archiefassistent bewijst al meer dan 25 jaar haar nut. De laatste tien jaar volgen de studiezaalmedewerkers, depotmedewerkers en vrijwilligers van archiefdiensten een opleiding op mbo-niveau in gemodulariseerde vorm. De hele range van werkzaamheden bij een archiefdienst komt in de laagdrempelige opleiding aan de orde. De opleiding geeft aan archiefmedewerkers een goede opstap in de archiefwereld. Meer dan de som der delen1 Opleiding in de praktijk Student over module Beschikbaarstellen: 'Ik heb handvatten gekregen om klanten op de studiezaal te kunnen helpen en kan nu beter de weg vinden in de archieven. Zelfs klachtenafhandeling en chatfora zijn besproken, we zitten echt middenin de praktijk.' Verschillende modules Marieke de Haan I De opleiding Archiefassistent van de Hogeschool van Amsterdam Archief- school is opgebouwd uit zes modulen. Elke module legt een gedeelte van de basis voor het vak Archiefassistent. De opleiding begint idealiter in september met de module 'Thuis in het archief', maar de student mag elk kwartaal aan de opleiding beginnen. Deze module heeft een inleidend karakter en behandelt onderwerpen als: wat is archief en waartoe dient het? Wat bewaren we en waarom? Hoe worden archieven beheerd? Hoe zijn ze toegankelijk en hoe zit het met de openbaarheid van de archieven in Nederland? De studenten krijgen een samen hangend beeld van de archiefzorg en het archiefbeheer in de Nederlandse context. Zij verbreden hun horizon van de archiefdienst waar zij werken naar het gehele archiefwezen. Zij vertrekken van hun eigen omgeving en lokale geschiedenis en bereizen heel Neder land en haar historie. De opleiding geeft een stevige fundament aan hun werkzaamheden. De samenwerking met medestudenten geeft hen een unieke gelegenheid te reflecteren op eigen werk. Tijdens de opleiding krijgen zij ruimschoots de kans eens te kijken hoe de buren het doen. De studenten werken bij gemeente archieven, streekarchieven of categoriale instellingen. Dit is een voorwaarde om de opleiding te mogen volgen. Studenten verwerven door de opleiding een service- en klantgerichte houding, de (digitale) onderzoeker en bezoeker staan centraal. De studenten doen Een groep archiefassistenten met docent Tjeerd de Jong. Module Materiële Zorg, 9 juni 2014 (foto's Archiefschool). huiswerkopdrachten op de eigen werkplek, zelfstandig of met begelei ding van een archivaris op de dienst. In het laatste geval gaat het bijvoor beeld om het doen van stamboom onderzoek. De praktijk wordt aan de theorie gekoppeld. Juist de wisselwerking tussen theorie in de les en praktijk op het werk maakt de opleiding tot een succes. De docenten geven verbanden en kaders aan, en gebruiken verschillende lesvormen om de studenten optimaal te betrekken. De opleiding geeft veel huiswerkopdrachten, maar dat betekent niet dat de studenten niets meer hoeven lezen. Integendeel: om de opdrachten te kunnen maken is bepaalde kennis nodig. Van de studenten verwachten we een actieve en betrokken opstelling. Naast Thuis in het archief bestaat de 20 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 20