'Archivarissen doen allerlei aannames over de omgeving waarin archief wordt gevormd, terwijl ze nauwelijks of geen idee hebben van wat er feitelijk gebeurt als mensen archief genereren om hun taken te kunnen uitvoeren. bestudeerd met behulp van zowel de diplomatiek als RGS. Ik maak nog steeds deel uit van het Noord-Amerikaanse team. Zodra deze projecten zijn afgerond, ben ik van plan nieuwe projecten aan het Europese team van ITrust voor te leggen.' Je gaat een groot onderzoeksproject beginnen over informatiecultuur in archieven. Kun je hier meer over vertellen? 'Ik heb samen met Gillian Oliver, professor aan de universiteit van Victoria in Wellington, Nieuw-Zeeland, een boek geschreven over records management en informatiecultuur (uitgegeven bij Facet in januari 2014). Op basis van het beoordelingskader dat we in dat boek hebben beschreven, hebben we bij de International Council on Archives een projectvoorstel ingediend voor een onderzoek naar de informatiecultuur bij nationale archieven in verschillende landen, inclusief Nederland. Het is de bedoeling dat we de informatiecultuur van de groepen professionals die bij die instellingen werken, dus hun waarden en attitudes ten opzichte van informatie, met elkaar gaan vergelijken. Dat project zal, als we het gefinancierd krijgen, drie jaar gaan duren en in een later stadium naar andere dan archiefbeherende instellingen worden uitgebreid.' We gaan een eigen onderzoeksgroep voor archiefwetenschappelijk onderzoek starten waaraan ook de archiefdocenten van de Hogeschool van Amsterdam en de Reinwardt Academie kunnen meedoen. Welke mogelijkheden zal dat ons volgens jou gaan bieden? 'Ik ben erg enthousiast over het idee om met collega's van andere archiefoplei dingen gezamenlijk onderzoeksprojecten uit te voeren. Ik denk dat de vorming van een sterk onderzoeksteam op het gebied van de archiefwetenschap in Amsterdam het mogelijk zal maken om bredere projecten aan te pakken en dat het ook de mogelijkheid zal vergroten om samen te werken met collega's uit andere landen.' We zijn bij Mediastudies momenteel bezig om de bachelor- en master- programma's op het gebied van de archief- en informatiewetenschappen te vernieuwen en anders te organiseren. Het bachelorprogramma Culturele informatiewetenschap is al omgevormd tot een programma Media en Cultuur, waar nu ook een minor Digitale geesteswetenschappen in is opge nomen. De masterprogramma's gaan volgend jaar op de schop. Denk je dat ons dat nieuwe perspectieven gaat bieden? 'Ik zie ernaar uit om meer van deze plannen te weten te komen en er mijn aandeel in te leveren. Ik geloof dat een grotere aanwezigheid van de archief wetenschap op het bachelorniveau voor het archiefonderwijs van groot belang is. Daarbij moeten we de studenten ook de gelegenheid geven om deel te nemen aan onze onderzoeksprojecten. Dat is een andere factor die ik essentieel vind voor een faculteit die een onderzoeks- faculteit wil zijn.' De nieuwe bachelor Media en Infor matie wordt volgend jaar een Engels talig programma. We zijn nu aan het onderzoeken of de masters Archief wetenschap en Culturele informatiewe tenschap ook Engelstalige programma's moeten worden. Denk je dat deze ontwikkeling schadelijk zal zijn voor de nauwe band tussen de archiefopleiding aan de UvA met de beroepsgroep en het beroepenveld in Nederland? 'Ik denk dat het tegendeel waar is. Deze ontwikkeling kan denk ik een manier zijn om de ideeën van Nederlandse archivarissen te exporteren en invloed uit te oefenen op de toekomst van onze discipline hier en in het buitenland.' Theo Thomassen hoogleraar Archief wetenschap aan de Faculteit der Geesteswetenschappen van de Universi teit van Amsterdam (UvA). 18 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 18