P BOLOGNA kreeg ik een beurs om voor zes maanden naar Rome te gaan en onderzoek te doen in de archieven van de Accademia dei Lincei en de geheime archieven van het Vaticaan. Dat was de eerste keer dat ik met archieven in aanraking kwam. Later sprak ik een professor in de Economische Geschie denis aan de universiteit van Bologna, vroeger een van onze buren. Hij raadde mij aan om eens het programma te bekijken van de School voor archivistiek, paleografie en diplomatiek aan het staatsarchief van Bologna, want hij dacht dat ik daar wel aardigheid in zou hebben. Dat bleek inderdaad zo te zijn. De leraren en leraressen daar, vooral Isabella Zanni Rosiello en Ingrid Germany, vond ik geweldig en archief werk - vooral als het om middeleeuwse handschriften ging - fascinerend.' Welke opleidingen heb je gevolgd en wat voor werk heb je tot nu toe gedaan? 'Toen ik klaar was met mijn archiefoplei ding in Bologna in 1995, werd ik archiefambtenaar bij de provincie Bologna. Daar kreeg ik de verantwoor delijkheid voor de afdeling documen taire informatievoorziening en voor het semistatisch archief van de provincie. Dat was mijn eerste baan. Vijf jaar later werd ik aangesteld als archivaris van de Centrale Europese Bank en verhuisde naar Frankfurt. Omdat ik mijn archivisti- sche kennis wilde opfrissen en me wilde verdiepen in digitaal archief, deed ik in 2003 aan de universiteit van Urbino een masteropleiding waar je geavanceerde documentaire systemen leerde ontwerpen en beheren. Dat was heel belangrijk voor me. Mariella Guercio, de professor in Urbino met wie ik het meest te maken had, raadde me aan om eens contact op te nemen met Luciana Duranti, hoogleraar aan de universiteit van British Columbia, om met haar de mogelijkheden te bekijken om daar promotieonderzoek te doen. Dat trok mij erg aan. UBC was en is nog steeds het hoofdkwartier van het InterPARES project. Als ik in Vancouver als PhD- student zou worden toegelaten, dan zou ik een actieve rol kunnen spelen in een van de grootste en meest geavanceerde onderzoeksprojecten in ons vakgebied. Ik ging met mijn baas bij de ECB praten en die wilde gelukkig wel meewerken. Ze waren bij de bank bereid om mij een paar maanden per jaar met onbetaald verlof naar Vancouver te laten gaan. In Vancouver heb ik geleerd hoe je archiefwetenschappelijk onderzoek doet. Ik promoveerde in 2009. Een jaar later ging ik weg bij de bank en werd ik assistent professor archival studies aan de universiteit van Toronto.' Waar ging je promotieonderzoek over en wat waren de resultaten? 'De titel van mijn proefschrift is Function-Based Records Classification Systems: An Exploratory Study of Records Management Practices in Central Banks. Ik onderzocht hoe In het staatsarchief van Bologna zette Fiorella haar eerste stappen in het archiefwezen. mensen in organisaties naar hun bedrijfsprocessen kijken en naar het archief dat ze genereren om die bedrijfsprocessen uit te voeren. Ook onderzocht ik op wat voor manier classificatiesystemen voor archieven bedrijfsfuncties representeren en hoe ze worden gemaakt en gebruikt. Ik deed volgens mijn onderzoeksplan een multi-case onderzoek met behulp van kwalitatieve analysemethoden. Ik stelde vast dat er dikwijls een discrepantie is tussen de manier waarop zakenmensen naar bedrijfsfuncties kijken en de manier waarop archiefprofessionals dat doen. Een ander interessant onderzoeksresul taat was dat de cultuur van de werk omgeving erg belangrijk is als je wilt begrijpen hoe mensen hun werk doen, en ook in de manier waarop dat werk wordt gerepresenteerd in de hulpmid delen die door records managers of archivarissen worden gemaakt. Dat inzicht is voor mij een belangrijke inspiratiebron in het onderzoek dat ik momenteel doe en dat ik nog van plan ben te gaan doen.' Je hebt een klassieke archiefopleiding gehad maar het domein waar je in hebt gewerkt en waar je bij voorkeur onderzoek in doet, is het domein van het records management. Hoe komt dat zo? 'Ik ben vooral geïnteresseerd in het moment van de archiefvorming, omdat de literatuur over records management in het algemeen gesproken nogal nummer 9 2014 15

Archievenblad | 2014 | | pagina 15