'We moeten de ideeën van Nederlandse archivarissen exporteren naar het buitenland' In gesprek met Fiorella Foscarini Fiorella Foscarini is na de zomervakantie begonnen als universitair docent Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam T Fiorella is de opvolger van Charles Jeurgens, die begin dit jaar de UvA verliet om bij het Nationaal Archief hoofd onderzoek te worden. Theo Thomassen stelt zijn nieuwe collega met dit interview aan de lezers van het Archievenblad voor Theo Thomassen Sinds wanneer ben je in Nederland? 'Ik was in augustus al drie weken hier voor mijn stoomcursus Nederlands, maar ik ben begin september echt in Amsterdam komen wonen.' Bevalt het leven je hier een beetje? 'Verhuizen in de zomer heeft veel voordelen. De indruk die ik heb van Amsterdam is dat het een zonnige en warme plek is waar de mensen elkaar het liefst op straat tegenkomen. Ik weet dat die indruk seizoensgebonden is, maar ik ben ervan overtuigd dat de stad zijn charme niet zal verliezen ook al valt de regen met bakken uit de hemel. Ik ben nog bezig om mijn draai te vinden en heb nog niet alle praktische problemen aangepakt waar nieuw komers mee worden geconfronteerd. Gelukkig zijn de mensen hier over het algemeen heel vriendelijk en gastvrij. Ik denk dan ook dat ik gauw volledig in het stadsleven opgenomen zal zijn. Als ik wat Nederlands ken zal dat natuurlijk een hoop schelen.' Beantwoordt wat je tot nu toe hebt ervaren aan je verwachtingen? 'De bureaucratie aan de universiteit en in Amsterdam en Nederland in het algemeen is behoorlijk zwaar, vooral als je het met Noord-Amerika vergelijkt. Als Italiaanse ben ik natuurlijk gewend aan gecompliceerde procedures, maar dat ik hier ook zo'n red tape culture zou aantreffen had ik niet verwacht.' Waar in Italië ben je geboren en in wat voor gezin ben je opgegroeid? 'Ik ben geboren in Bologna. Mijn familie woont al generaties lang in hetzelfde gebied, Emilia-Romagna. We zijn nogal honkvast. Ik denk dat ik de eerste ben die haar geboortestreek heeft verlaten en zeker de eerste die naar het buitenland is vertrokken. Mijn moeder, die tot voor een paar jaar geleden lerares was, komt uit een boerenfamilie uit Romagna, vlakbij de kust. Mijn vader, die bij de post werkte, komt uit de Apennijnen, uit de streek tussen Romagna en Toscane.' Fiorella Foscarini: 'Ik ben geïnteresseerd In archiefvorming, zowel In organisaties als In een persoonlijke context' (foto's part. coll.). Wat voor kind was je? 'Ik heb het altijd leuk gevonden om naar school te gaan, maar ik heb nooit zelf lerares willen worden. Ik heb Italiaanse literatuur en filosofie gestudeerd, omdat op de middelbare school die vakken door de beste leraren werden gegeven. Mijn ouders hebben mij nooit een strobreed in de weg gelegd bij de keuzes die ik maakte, maar ze maakten zich wel zorgen over mijn toekomst. Een keuze voor de geesteswetenschappen werd in de jaren tachtig als een keuze voor werkloosheid opgevat.' Hoe kom je aan je fascinatie voor archieven? 'Voor mijn scriptie over Francesco Stelluti, een vriend van Galileo Galilei, 14 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 14