Profiel BC - Overheidsgericht Profiel AE - Omgevingsgericht Keuzes op basis van positionering Besluit Profiel BC - Overheidsgericht A. Publieksbereik 100 60 E. Externe oriëntatie B. Collecties 20 D. Informatiebeheer C. Advies en toezicht Het tweede onderscheidende profiel dat we bij een achttal instellingen herkennen, komt voort uit een hogere score op de assen B. Collecties en C. Advies en Toezicht. Uit de antwoorden op de vragenlijst blijkt dat instel lingen met dit profiel het bedienen van de overheid als een zwaarder wegende kerntaak beschouwen dan het bedienen van publiek. De as A. Publieksbereik scoort in deze groep opvallend lager dan bij andere instellingen. Instellingen met dit profiel zijn veelal gemeentearchieven die geen of een beperkte regiofunctie hebben. Zij bieden ee n-op-een dienstverlening aan de gemeente waar ze deel van uitmaken. Het valt op dat dit profiel niet in grote steden voorkomt. Het laatste profiel dat wij onderscheiden is wellicht het meest verrassend en het minst traditioneel. Deze instellingen scoren hoog op de assen A. Publieks bereik en E. Externe Oriëntatie. Deze instellingen hebben in hun prioriteiten en activiteiten duidelijk een externe focus en doen vaak niet alle beheers- matige functies (meer) zelf. De score op as D is dan ook opvallend laag. Instellingen met dit profiel hebben meer interactie met partijen in de wijde omgeving en profileren zich als spin in het web. Het zijn vaak combinaties of clusters met andere culturele ec erfgoedinstellingen. Zij bedienen niet zozeer een enkele stad of gemeente, maar juist een bredere regio of zelfs een provincie. Twee voorbeelden van instellingen met dit profiel zijn Erfgoed Leiden en Omstreken en het Noord Hollands Archief. Met het model en de diverse profielen is beoogd om de specifieke toegevoegde waarde van archiefinstellingen beter in beeld te brengen. Archiefinstellingen kunnen zich niet louter richten op slechts één of twee assen. Een instelling die zeer intern gericht is en nauwelijks publieksactiviteiten ontplooit, is niet zichtbaar en ontbeert maatschappelijk draagvlak. Een instelling die alle prioriteit legt bij erfgoed en cofiecties loopt het risico om niet serieus te rrof—l eE - Omgevingsgericht A. Publieksbereik 100 60 40 E. Externe oriëntatie*^, SS S, >s. if B. Collecties 20 D. Informatiebeheer C. Advies en toezicht worden genomen door de zorgdragers die hun wettelijke taken in het gedrang zien komen. Een mix van activiteiten blijft dus noodzakelijk. Maar instellingen kunnen zich wel onderscheiden met de prioriteiten die zij stellen. In tijden van schaarse middelen en toenemende complexiteit en kennisintensiteit van taken kan het verstandig of zelfs onontkoombaar zijn om scherpe keuzes te maken. Als de prioriteiten onvoldoende zichtbaar zijn in het huidig zelfbeeld, of als het zelfbeeld niet aansluit bij de eisen en wensen van de omgeving, heeft een archiefinstelling de kans om aan de hand van dit model nader te onderzoeken hoe zij zich in de toekomst wél kan onderscheiden. De directeur kan, in overleg met het team en belangrijke stakeholders, nagaan welk profiel meer aanspreekt, welke (soort) instellingen hiertoe behoren en welke beweging moet worden gemaakt richting het gewenste profiel. Het model helpt om zelf keuzes te maken, voordat er door de omgeving wordt gekozen en beslist. Ons advies daarbij is dat de instellingen niet vanuit hun eigen aanbod moeten redeneren, maar zich extern moeten oriënteren en samenwerking moeten zoeken met andere partijen. Door te kiezen en de taken uit te besteden die niet bijdragen aan het profiel en die andere archiefinstellingen en dienstver leners wel efficiënter kunnen uitvoeren, kunnen instellingen hun eigen toege voegde waarde vergroten. Wij bevelen u van harte aan om in de eigen organisatie en met uw zorg dragers het gesprek aan te gaan over het ontwikkelen van uw positionering. Dit artikel en meer relevante informatie over de positionering van archief instellingen zijn beschikbaar op www.archief2020.nl in het nieuws bericht dat op 5 juni 2014 is geplaatst. Reacties op het onderzoek zijn van harte welkom via info@archief2020.nl. De auteurs zijn bereikbaar via b.vinkenburg@berenschot.nl. Bastiaan Vinkenburg en Daniële Streep adviseurs Kunst Cultuur, Berenschot, Utrecht. nummer 8 2014 13

Archievenblad | 2014 | | pagina 13