Ufikomsten van 60 archiefinstellingen Profiel vijfhoek: evenwichtig Profiel AB - Publieksgericht Profiel vijfhoek A. Publirksbrrrik 100 60 40 E. Extrrnr oriëntatie Ar Bi nollecties 20 Di Informatiebeheer n. Advies en toezicht Tijdens de managementconferentie van Archie? f 2020 en BRA IN in mei van dit jaar is aandacht besteed aan het model en zijn de deelnemers ermee aan de slag gegaan. Inmiddels is met behulp van een vragenlijst de huidige positione ring, het zelfbeeld dus, vEn 60 aochief- instellingen geïnventariseerd. Elke deelnemende instelling heeft haar eigen huidige profiel met een toelichting ontvangen. In dit artikel lichten wij eerst het model toe en doen wij vervolgens verslag van de uitkomsten van de inventarisatie. Daarbij tonen we enkele onderscheidende profielen die zichtbaar zijn geworden in de praktijk. Het gemiddelde beeld over alle deelnemende instellingen toont een redelijk evenwichtige verdeling. De as B. Collecties scoort gemiddeld iets hoger dan de andere assen. Op de assen D. Informatiebeheer en E. Externe oriëntatie is de gemiddelde score juist wat lager. De gemiddelde waarden zijn echter op zich niet zo informatief. Uit de minimale en maximale scores per as blijkt veel duidelijker dat het model grote verschillen in beeld brengt. De gemid- deride?, minimale en maximale scores die op elk van de assen door de instellingen is behaald staat in onderstaande tabel. Wij zijn vervolgens op zoek gegaan naar onderscheidende profielen die relatief vaker voorkom en. Het gaat er daarbij om in welke mate de scores over de assen evenredig verdeeld zijn of dat er duidelijke keuzes zichtbaar zijn. Dri e onderscheidende profielen blijken telkens combinaties van hogere scores op 2 assen te zijn. Dit werken wij hierna uit. Een instelling kan nu haar eigen profiel vergelijken met de onderschei dende profielen en zodoende toetsen of zij het gewenste profiel heeft, of juist dat zij een ontwikkeling wil doormaken om tot een ander profiel te komen. Het blijkt dat eren derde deel van de instellingen een behoorlijk gelijkmatige verdeling over de vijf assen heeft. Heft profiel van die instellingen heeft dan ook de vorm van een regelmatige vijfhoek;, en dit profiel komt van de verschillende profielen bij de onder zochte instellingen relatief het meest voor. Nevenstaande grafiek toont het gemiddelde van de instellingen die aan dit profiel voldoen. Hier zitten instel lingen bij die op alle assen hoog scoren (meer dan (60), zoals het Nationaal Archief en archieven van sommige grote steden. Vaak zijn het grotere instellingen met een bereik over een grotere regio, meer dan alleen voor een stad of gemeente. Er zijn evengoed instellingen bij die juist op alle assen een lage score hebben, en daarmee ook een vijfhoek als profiel hebben. Dat zijn over het algemeen kleine instellingen met maximaal 3 fte in dienst uit kleine gemeenten buiten de Randstad. Het eerste profiel dat zich onderscheidt van de gelijkmatig verdeelde vijfhoek is dat van de publieksgerichte instellingen. Een groot deel van de instellingen, namelijk; 17 van de 60, scoort vooral hoog op de assen A. Publieksbereik en B. Collecties. Het zijn archiefinstellingen die zich actief opstellen richting het publiek en daar hun collecties bij benutten. Hier zitten veel instellingen bij in grotere steden met een historisch karakter. Het Stadsarchief Amsterdam, dat dit profiel heeft, behoort volgens de Britse krant The Guardian tot de 'tien beste gratis musea van Errropa'. Het gemiddelde profiel van deze instellingen ziet er als volgt uit. Profiel AB - Publieksgericht A. Publieksbereik 100 80 60 40 E. Externe oriëntatie .a >a AA n. B. Collecties 20 D. Informatiebeheer C. Advies en toezicht Scores per as A. Publieksbereik B. Collecties C. Advies en toezicht D. Informatiebeheer E. Externe oriëntatie Gemiddeld 64 68 61 52 53 Minimaal 22 45 35 32 28 Maximaal 91 98 83 81 71 12 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 12