Archiefinstellingen profileren zich Resultaten van een positioneringsonderzoek Duurzaamheidscentrum, schatbewaarder, digidienstverlener, gratis museum: diverse manieren waarop mensen naar archiefinstellingen kijken. Archiefinstellingen kunnen zich onderscheiden met een eigen profiel dat de toegevoegde waarde voor opdrachtgevers toont. In opdracht van Archief 2020 en BRAIN heeft Berenschot een positioneringsmodel ontwikkeld. Bij uiteindelijk 60 overheidsarchiefinstellingen die meewerkten aan het onderzoek zijn vier profielen onderscheiden. Het waarom en hoe van positionering Zelfbeeld Wensbeeld Extern beeld Ten geleide Foto: Sjoerd Knibbeler. Bastiaan Vinkenburg en Daniële Streep I Een van de doelstellingen van het innovatieprogramma Archief 2020 is het stimuleren van de strategie- en visie vorming van de archiefsector. De sector heeft groot belang bij een heldere positionering van de archiefinstellingen, met name richting opdrachtgevers, zorgdragers en financiers, maar ook onderling. De meeste archiefinstellingen vervullen vergelijkbare, vaak wettelijke taken. Een archiefinstelling kan zich echter onderscheiden met een eigen profiel waarin de toegevoegde waarde voor haar opdrachtgevers en klanten het best tot uitdrukking komt. Op de managementconferentie in mei werd duidelijk dat de snel digitaliserende overheid, reorganisaties en bezuinigingen vragen om een stevige dialoog in de sector over de positie die archiefdiensten hebben en de taken die ze vervullen. In opdracht van Archief 2020 en BRAIN hebben wij, adviseurs van Berenschot, in het voorjaar van 2014 een model ontwikkeld voor de positionering van archiefinstellingen voor de overheid. Op 12 mei 2014 vond de eerste managementconferentie plaats van BRAIN en Archief 2020. Directeuren van zo'n 30 archiefinstellingen uit heel Nederland bogen zich over het positioneringsvraagstuk van de eigen organisatie en hoe ze de eigen positie konden verbeteren. Aan de hand van presentaties, workshops, discussies en sofa- gesprekken werd hardop en openlijk nagedacht over de (technische) ontwikkelingen, dilemma's en (beleids)keuzes waar de archief sector in het digitale tijdperk mee te maken heeft en tegenaan loopt. Samenwerking, kennisdeling, overlegstructuren en informatie huishouding waren belangrijke thema's die dag. De redactie 10 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 10