Nieuws uit het veld al Personalia Shortlist Libris Geschiedenis Prijs 2014 bekend duurt even voordat mensen er daadwer kelijk op kunnen koken." Big data is geen doel op zich maar een toepassing, stelt Schouten. Als je aan de slag wil met big data moet je eerst helder hebben welke doelstellingen je stelt voordat je "gaat rondneuzen in gegevens". "Het definiëren van doelstellingen helpt om te bepalen welke data gebruikt moeten worden en draagt bij aan privacycompliance. Je datagebruik moet immers altijd proportioneel in relatie staan tot het doel waarvoor je het gebruikt", zegt hij. "Anders wordt het een ongecontro leerde vispartij." Dit hoeft echter geen beperking te zijn voor het gebruik van big data. Volgens Schouten kan het CBP een belangrijke stimulans geven aan de verdere ontwikkeling van big data in Nederland door weer te gaan adviseren. De technische ontwikkelingen op het gebied van big data gaan nu sneller dan de privacyregelgeving kan bijbenen. Een technische en incidentele handhaving In drukke havens als die van Rotterdam is het een constant komen en gaan van schepen. Hoewel je misschien zou verwachten dat de routes van schepen voorspelbaar zijn, is dit allerminst het geval. Grote bulkschepen die als bestemming Rotterdam hebben staan, kunnen onder andere vanwege bunkeren vertraging oplopen. Zo weet de haven van Rotterdam nooit precies wanneer een schip verwacht kan worden. Dankzij Port Visit Monitoring weten belanghebbenden nu waar het schip precies is, wanneer het verwacht wordt en kan men op actuele verande ringen anticiperen door bijvoorbeeld een andere ligplaats aan te wijzen of het schip bij drukte rond de loodspost en de terminal langzamer te laten varen. Het systeem werkt kort samengevat als volgt: informatie komt vanaf schepen via een AIS router (een verplicht navigatie- en informatieapparaat voor de beroepsvaart) binnen. Deze infor matie wordt doorgespeeld aan afne mende partijen en verrijkt met publiek beschikbare dynamische informatie over de status van een schip en met statische informatie over onder andere de bestemming van het schip. Daardoor kan van tevoren de aankomst worden gepland en schepen daar waar nodig sneller (kost meer brandstof, maar verhoogt efficiency) of langzamer (bespaart brandstof) laten varen van en naar de haven van Rotterdam. De shortlist met vijf genomineerden voor de Libris Geschiedenis Prijs 2014 is onlangs bekendgemaakt in de Volkskrant en op www.librisgeschiedenisprijs.nl. Genomineerd zijn: Bas von Benda-Beckmann: De Velser Affaire. Een omstreden oorlogsgeschie denis (Uitgeverij Boom) Hans Daalder en Jelle Gaemers: Premier en elder statesman. Willem Drees 1886-1988. De jaren 1948-1988 (Uitgeverij Balans) Sandra Langereis: De woordenaar. Christoffel Plantijn, 's werelds grootste drukker en uitgever (1520-1589) (Uitgeverij Balans) Dik van der Meulen: Koning Willem III. 1817-1890 (Uitgeverij Boom) Annejet van der Zijl: Gerard Heineken. De man, de stad en het bier (Uitgeverij Querido Uitgeverij Bas Lubberhuizen De Libris Geschiedenis Prijs bekroont historische boeken die een algemeen publiek aanspreken. De criteria zijn dat het boek een oorspronkelijk onderwerp heeft, prettig leesbaar is geschreven en op gedegen historisch onderzoek stoelt. Aan de prijs is een bedrag van 20.000,- verbonden. Met ingang van 1 oktober 2014 is de heer F. (Fred) Schoonheim benoemd tot provinciearchivaris van Utrecht. Hij volgt daarmee mw. I. (Irmgard) Broos op die deze functie vanaf 1 januari 2013 bekleedde. Big data minder privacy? Aan het "goud", dat bedrijven aan big data in handen hebben, hangt wel een kostbaar prijskaartje, namelijk dat van privacy. zoals het CBP nu toepast is daarbij niet langer op zijn plaats. Het CBP moet bedrijven juist nu helpen om effectief en praktisch gebruik te maken van big data en daarbij rekening te houden met het privacysentiment in de maatschappij. Hiermee worden zij geholpen om niet dezelfde fouten te maken als Equens en ING. Het CBP zou door deze aanpak de privacy van Nederlandse burgers meer dienen dan zij nu doet. Big data loodst schepen Rotterdamse haven binnen Door op een slimme manier data uit private en publieke bronnen te combineren kunnen scheepvaartbe drijven jaarlijks miljoenen euro's besparen op brandstofkosten. Bron: www.computerworld.nl Over de Prijs nummer 8 201 4 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 9