Nieuws uit het veld i Ais Over 70 jaar WO2 Portal des Bundesarchivs zu '100 Jahre Erster Weltkrieg' München onderzoekt terugkeer van Linux naar Windows 'Ga toch gewoon naar de cloud' sich zu bewegenden Dokumenten unterschiedlichtsten Art führen: Zu virtuellen Galerien über Luftschiffe, Ernahrungsfragen oder die 'Musterko- lonie' Kiautschou, zu Tönen und Filmen, zu Rund- und Panoramabildern u.v.m. Oder informieren Sie sich über Recher- chemöglichkeiten zu Sachkomplexen oder personenbezogen Unterlagen. Bron: www.bundesarchiv.de In 2015 is het zeventig jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog eindigde. In aanloop naar het einde van WOII hebben er allerlei gebeurtenissen plaatsgevonden die van invloed zijn geweest op het verloop van de oorlog. In 70 jaar WO2 blikt het NIOD terug op deze periode door bekende en minder bekende momenten onder de aandacht te brengen. Aan de hand van Nederlandse kranten en weekbladen van toen belicht het NIOD gebeurtenissen over de hele wereld die - op de dag van publicatie - precies zeventig jaar geleden plaatsvonden. Per gebeurtenis zijn er diverse berichten verzameld die toentertijd in Nederland verschenen. Dit kunnen bijvoorbeeld artikelen zijn uit verzetsbladen, bladen die verschenen in de niet-bezette overzeese gebieden of bladen die gelieerd waren aan de Duitse bezetter of de NSB. Deze berichten kunt u via 70 jaar WO2 lezen, doordat een directe link is gemaakt naar de (digitale) historische krantenbank: Delpher Kranten. Bron: www.niod.knaw.nl Nieuws uit het buitenland Das neue Portal in frischem Design öffnet den Zugang zu Quellen aus der Zeit des Ersten Weltkrieges. Lassen Sie De stad München onderzoekt of het weer terug kan naar Windows nu er zoveel klachten zijn over Linux. München was juist het grote voorbeeld van een overheid die overgaat op open source. Na tien jaar Linux gaat het stadsbestuur van de Duitse stad toch maar onderzoeken of er nog een weg terug is naar het besturingssysteem van Microsoft. In de afgelopen 10 jaar is 80 procent van alle werknemers overgeschakeld op Linux, zo'n 15.000 werkstations. Volgens wethouder Josef Schmidt is het aantal klachten nu toch echt te veel aan het worden. "Waar ik ook kom, hoor ik mensen lijden. Dat moet echt veran deren", zegt hij in Suddeutsche Zeitung. De wethouder heeft een onderzoeks team van deskundigen geformeerd om de zaak te onderzoeken. "Als zij een terugkeer naar Microsoft adviseren, is dat voor mij niet onbespreekbaar." Het zou München onder meer ontbreken aan een uniforme manier om e-mails, contacten en afspraken te synchroni seren tussen mobiele apparaten en de server. Daarnaast blijkt van kostenbe sparing weinig. De besparing op licentiekosten van Windows wordt tenietgedaan door eigen programmeer- werk. Microsoft heeft al gereageerd met de opmerking dat ze voor eventuele besprekingen open staan. De gemeenteraad staat nog wel achter Linux Update: De gemeenteraad van München heeft verbijsterd gereageerd op de uitlatingen van Schmidt en gezegd nog vierkant achter het Linux-project LiMux te staan. Veel partijen zien eerder een probleem in de IT-afdeling en de verouderde hardware dan in de open source. Het onderzoek naar de problemen wordt wel ondersteund. Ook de Free Software Foundation Europe wil een dergelijk onderzoek, meldt www.heisse.de Bron: www.webwereld.nl Voor Wouter Keller, deskundige op het gebied van gemeentelijke ICT, is het klip en klaar: gemeenten moeten gewoon naar de cloud. Ze hebben simpelweg de juiste schaal niet voor wat ze op IT-gebied doen. Ontzorgen In een interview met het vakblad Automatisering Gids noemt emeritus hoogleraar Keller - die een historie heeft op het gebied van zaaksystemen, aanbestedingen en andere gemeente lijke ICT-kwesties - 'ontzorgen' als grootste reden voor zijn stelling dat gemeenten beter af zijn met het verplaatsen van hun ICT naar de cloud. Ze houden technisch het tempo niet bij - kijk maar naar hoeveel Windows XP-gebruikende gemeenten er nog zijn. nummer 8 201 4 7

Archievenblad | 2014 | | pagina 7