De archiefervaring van Monique Ruzius-Brummans Bij het inventariseren van het archief van de voormalige gemeente Engelen over de periode 1811-1921, dook een wel heel opmerkelijk archiefstuk op. Collega Valentijn Pacquay attendeerde mij op een doktersverklaring opgemaakt op 16 juli 1881. Dokter Blijgers verklaart hierin dat Johannes van Bilzen die dag door de bliksem is getroffen en 'geen teekens van leven meer geeft'.1 As Sé VV A V l I y r 'cj,- 4 ye. /er f Noten 1 Stadsarchief 's-Hertogenbosch, Archief van de ambtenaar van de burgerlijke stand Engelen, 1821-1922, 1923-1971, inv.nr. 155. 2 Archief ambtenaar van de burgerlijke stand, inv.nrs. 154-157. 3 Stadsarchief 's-Hertogenbosch, Archief van de gemeente Rosmalen, 1811-1932 91939), inv.nrs. 891-906. In het archief van de ambtenaar van de burgerlijke stand van de voormalige gemeente Engelen bevinden zich vier omslagen met verklaringen van overlijden respectievelijk lijkschouw over de periode 1866-1934 (1944).2 Bij het Stadsarchief 's-Hertogenbosch zijn alleen van Engelen en Rosmalen dergelijke verklaringen bewaard gebleven.3 Het is geen toeval dat beide series in 1866 beginnen. Vanaf 1866 geldt namelijk de plicht voor geneeskundigen om aan de ambtenaar van de burgerlijke stand een verklaring af te geven over zowel het overlijden (de zogenaamde 'verklaring A') als over de doodsoorzaak (de 'verklaring B'). In veel gevallen zijn deze doodsbriefjes vernietigd, maar het Stadsarchief beschikt dus nog over de briefjes van Engelen en Rosmalen. Deze documenten geven soms een mooi, maar soms ook een triest inkijkje in het dagelijks leven. Johannes van Bilzen is dus op 16 juli 1881 door de bliksem getroffen. Wat kunnen we meer over dit tragische voorval achterhalen? De aangifte is gedaan door de veldwachter en een landbouwer. Uit de akte blijkt dat Johannes in Orthen woont en van beroep boterwerker is. Hij is slechts 24 jaar geworden. Omdat hij dus niet in zijn woonplaats is overleden, moet zijn overlijden worden doorgegeven aan zijn woonplaats. Aldus gebeurt: op 23 juli schrijft de ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente 's-Hertogen- bosch het zogenaamde 'doodsextract' in. Hij vergist zich hierbij wel. Hij schrijft namelijk 'Orthen' in plaats van ''s-Hertogenbosch'. Zijn collega in Engelen heeft het namelijk in de overlijdensakte over 'Orthen', even vergetend dat Orthen onderdeel is van de gemeente 's-Hertogenbosch.... De ambtenaar in 's-Hertogenbosch corrigeert de fouten door middel van zogenaamde 'kantmeldingen': verbete ringen of aanpassingen geschreven in de kantlijn van de akte. Ook de Provinciale Noordbrabantsche en f i" Aj ssst t ij** Monique Ruzius-Brummans 's-Hertogenbossche Courant besteedt aandacht aan de dood van Johannes van Bilzen. Op dinsdag 19 juli 1881 schrijft de krant het volgende. 'Tijdens het onweer van afgelopen zaterdagochtend schuilden tussen Engelen en Bokhoven drie mannen in een hooiberg voor het onweer.' Een van hen 'bleef op de plaatse dood'. De krant weet ook nog te melden dat hij werkt op de kunstboter- fabriek 'te deser stede'. Helaas is uit het gemeentelijk jaarverslag over het jaar 1881 en uit de beschikbare adresboeken niet te achterhalen bij welke boterfa- briek Johannes van Bilzen heeft gewerkt. De boterfabriek aan de Zuid-Willemsvaart is er, volgens de beschikbare bronnen, in 1881 nog niet. Wat begint als een mooie, zonnige zaterdag eindigt op 16 juli fataal voor Johannes. Hij schuilt met twee anderen in een hooiberg voor onweer, maar wordt getroffen door de bliksem en sterft per plekke. Monique Ruzius-Brummans senior medewerkster studiezaal Stadsarchief 's-Hertogenbosch. Verklaring dokter Blijgers: geen teekens van leven meer...' nummer 8 201 4 5

Archievenblad | 2014 | | pagina 5