Tresoar Noord-Hollands Archief Met het Noord-Hollands Archief blijven we nog even in het noorden. Er is daar 0,89 (32 uur) fte beschikbaar voor pr/ marketing/communicatie. Een specifiek beleidsplan is in de maak. Er is geen doelstelling in de zin van 'publiciteit moet tot meer bezoek aan website leiden', maar wel worden er (soms) kwantitatieve doelen gesteld bij speci fieke projecten, bijvoorbeeld tentoon stellingen. Er is een budget van meer dan 10.000 euro exclusief pr voor bijvoorbeeld tentoonstellingen. Niet verwonderlijk dus dat het Noord Hollands Archief ook aan betaalde campagnes doet, zoals affiches in reclamezuilen (mupi's). Het Noord Hollands Archief richt zich voornamelijk op lokale en regionale media. De huidige tentoonstelling - 'Haarlem na Stadsarchief Amsterdam De hoofdstad is niet voor niets de hoofdstad. Het Stadsarchief Amsterdam is groot en promoot zichzelf goed met behulp onder meer van een fraai gebouw, een gunstige ligging, een goede digitale dienstverlening en 1,0 fte. Recent is een beleidsplan gericht op pr/marketing geschreven. De uitgangspunten: minimaal behoud van de huidige bezoekersaantallen en inkomsten en waar mogelijk groei. Dat laatste door een duidelijk doelgroepenbeleid en door het vernieuwen en ontwikkelen van het aanbod van publieksdiensten. Er is een bescheiden basisbudget en een variabel budget per tentoonstelling. Het budget wordt voornamelijk ingezet voor presen taties, in het bijzonder tentoonstellingen. Naast free publicity worden, afhankelijk van de tentoonstelling, betaalde campagnes gevoerd. Het Stadsarchief Amsterdam mikt daarbij zowel op lokale als op landelijke media. Opvallend resultaat van lopend/ afgelopen jaar: de campagne rond de tentoonstelling van Ed van der Elsken wist opvallend veel mensen in de doelgroep 18-30 jaar te bereiken. Daar naast wist de spraakmakende campagne 'Red een portret' veel aandacht te trekken. Stadsarchief Rotterdam Dan die andere grote archiefinstelling: het Stadsarchief Rotterdam. De Rotter dammers 'timmeren' qua pr behoorlijk aan de weg. Er wordt gewerkt aan een algemeen communicatieplan, maar pr en marketing worden veelal per project uitgewerkt. De gemeente Rotterdam heeft de bedrijfsvoeringfuncties, waar onder de communicatiefuncties, onder gebracht in een serviceorganisatie. Het Stadsarchief betrekt van de service organisatie ongeveer 1,5 fte. Budget is Lli I r h.rdrn •n inrnbj'dijf n het project wordt gepromoot en niet op de eerste plaats de deelnemende instellingen. De buren uit Friesland, Tresoar, hebben anders dan RHC Groninger Archieven 0,5 fte beschikbaar voor pr/marketing/ communicatie. Er is geen beleidsplan, wel een doelstelling: pr moet bijdragen aan een toenemend bezoek aan Tresoar, aan meer bezoekers bij activiteiten, aan een grotere naamsbekendheid en aan de missie van Tresoar van 'cultuurover dracht': meer kennis van de taal en geschiedenis van Friesland. Het zal dan ook geen verbazing wekken dat enig budget beschikbaar is. Tresoar combineert verschillende soorten publiciteit. Radio spotjes zijn betaald, evenals advertenties in studentenkranten, maar Tresoar heeft ook goede contacten met de regionale pers en staat dus met grote regelmaat in de lokale kranten (free publicity). Afhankelijk van de doelgroep en het onderwerp bekijkt Tresoar welke media interessant zijn. De huidige tentoonstel ling over Fries Design heeft in meerdere landelijke kranten gestaan (free publicity), evenals in design-en interieurbladen (free publicity), maar natuurlijk ook in regionale kranten in Fryslan. Er zijn genoeg opvallende resultaten geboekt: naast Fries Design trok de lancering van de nieuwe website (www.tresoar.nl) veel aandacht, evenals een nieuw concept waarin een begin is gemaakt met het integraal doorzoekbaar maken van de collectie. Als je nu zoekt op 'Woudagemaal' krijg je treffers uit de bibliotheekcatalogus, beeldbank, inventarissen et cetera. Ideaal voor onderzoekers die niet precies weten wat voor informatie er allemaal over een onderwerp beschikbaar is. Bovendien biedt de website mogelijkheden om een account aan te maken waarmee je zoekopdrachten kunt opslaan, online aantekeningen kunt maken en desgewenst publiceren in een verhaal. Ook de tentoonstelling Liefde in Oorlogstijd heeft veel publiciteit gegenereerd. Dat kwam mede doordat een trouwjurk halverwege terug naar de eigenaar moest. Tresoar ging toen via Facebook en de regionale pers op zoek naar een andere trouwjurk uit de oorlogsjaren, met veel reacties tot gevolg. Facebook wordt ingezet voor een groot bereik, met historische informatie voor een breed publiek op een vast tijdstip op een vaste plek beschikbaar voor iedereen. Daarnaast heeft Tresoar een 'internetkrant', namelijk 'Friesland zoals het was'. Deze nieuwsbrief laat zien dat archieven ook zinvol zijn als geheugen van de samenleving en wordt maandelijks verstuurd aan zo'n 2500 abonnees. En dan zijn er nog spraakmakende activi teiten zoals het 'Rootstoerisme project'. In april is een Amerikaanse familie naar Fryslan gereisd. Voor hen heeft Tresoar de herkomst uitgezocht en een persoonlijke rootsreisgids gemaakt. Naast veel regionale aandacht in de pers (journalisten reisden mee), heeft de Amerikaanse familie hierover geblogd (nieuwe doelgroep, groot bereik). Tot slot de Stuk van het Jaar-verkiezing. De bloedvlek van stadhouder Willem Frederik heeft een prachtige derde plaats behaald in de verkiezing. Zowel regionaal als landelijk genoemd/uitgelicht in de kranten. sluitertijd. De oudste stadsfoto's, 1847-1920' - heeft veel lokale en regionale publiciteit gekregen. In 3,5 week tijd waren er al 1700 bezoekers. Het Haarlems Dagblad wijdt geregeld een spread (dubbele pagina) aan het Noord-Hollands Archief, vooral als er aansprekend beeldmateriaal beschik baar wordt gesteld. Denk bijvoorbeeld aan de recente aankoop van 2 miljoen negatieven uit de periode 1945-2000 van fotopersbureau De Boer, en de 'ontdekking' hierin van 75 foto's van het optreden van The Beatles in Treslong in Hillegom in 1964. nummer 8 2014 11

Archievenblad | 2014 | | pagina 11