Nieuws uit het veld Subsidieoverzicht Digitaal Erfgoed 2014-2015 Tweede Kamer akkoord met wijziging Gemeentewet Stadsarchief Almere feestelijk geopend op nieuwe locatie Michel Krielaars schrijft Maand van de Geschiedenis-boek Alle mensen Voor het negende jaar op rij heeft DEN een overzicht samengesteld van fondsen en subsidieregelingen voor digitaal erfgoed. Het overzicht voor 2014-2015 is nu online beschikbaar en te downloaden als pdf. Met het Overzicht Fondsen en Subsidie mogelijkheden voor digitaal erfgoed wil DEN erfgoedinstellingen op weg helpen met de zoektocht naar geschikte fondsen in Nederland en Europa. De beschrij vingen zijn in mei 2014 geactualiseerd, in overleg met de subsidiënten. De subsidiewijzer is te downloaden via de website. Bron: www.den.nl Op dinsdag 10 juni ging de Tweede Kamer akkoord met een wetsvoorstel dat de Gemeentewet op een aantal onder delen wijzigt. Bovendien dienden Kamerleden een aantal amendementen en moties in die de minister verder gaat uitwerken. Daarna wordt het wetsvoorstel aan de Eerste Kamer gestuurd. De termijn waarop het voorstel wordt behandeld is nog niet bekend. De belangrijkste wijzigingen hebben betrekking op: - Het afschaffen van de verplichting om een burgerjaarverslag op te stellen. - Het versterken van de positie van het college bij initiatiefvoorstellen. - Het geheim blijven van de stemming over de herbenoeming van een burgemeester. - De mogelijkheid voor de Commissaris van de Koning om voortaan voor maximaal drie jaar, jaarlijks dispen satie te verlenen voor het woon- plaatsvereiste van burgemeesters. Ook komen er onderzoeken naar de mogelijkheden van sancties voor 'spookraadsleden' en de uitbreiding van ontheffing van het woonplaatsvereiste voor wethouders. Bron: www.vng.nl Op woensdag 4 juni heeft burgemeester Annemarie Jorritsma het nieuwe onderkomen van Stadsarchief Almere feestelijk geopend. Dit gebeurde in het bijzijn van zo'n 100 genodigden. In mei is het archief verhuisd naar een kleurrijke ruimte op de begane grond van het pand waarin ook de Nieuwe Bibliotheek zit, aan de Stadhuis promenade. Op de nieuwe locatie is het stadsarchief veel toegankelijker voor het publiek dan voorheen. In de afgelopen jaren was het stadsarchief gehuisvest in de kantoorruimte bovenin de bibliotheek. Het archief werkt permanent aan de geschiedenis van Almere en beheert naast de archieven van de gemeente ook die van vele partners in de stad. Bij het stadsarchief kunnen bezoekers terecht voor meer dan 30 jaar geschiedenis (documenten, beeldmateriaal, boeken) over Almere. Veel materiaal is digitaal toegankelijk. Ter plekke kunnen bezoekers ook terecht voor het inzien van boeken en archieven die nog niet gedigitaliseerd zijn. Bron: www.almere.nl Het boek voor de 11e Maand van de Geschiedenis wordt geschreven door Michel Krielaars. Krielaars was jarenlang Ruslandcorrespondent en is tegen woordig naast auteur ook chef Boeken van NRC Handelsblad. Het thema van dit jaar is 'Vriend Vijand'. De auteur gaat dit uitdiepen aan de hand van 25 jaar 'einde van de Koude Oorlog'. Daar waar we toen de indruk hadden dat Oost en West in vriendschap met elkaar gingen leven, blijkt dat een facade te zijn geweest, gezien de huidige situatie in Oekraïne alwaar de onderhuidse spanningen weer oplaaien. Het boek wordt door de CPNB uitgegeven en is tijdens de Maand van de Geschiedenis, jaarlijks in oktober, in de boekhandel te koop voor 2,95. Foto: Geert van Het KVAN-bestuur heeft Hannie Kool-Blokland bereid gevonden om de voorzittershamer over te nemen van Fred van Kan. De keuze was aan de leden tijdens de algemene ledenvergadering op 17 juni in Assen. Hannie Kool-Blokland volgde in 2010 Roelof Koops op als directeur van het Zeeuws Archief; daarvoor was zij onder meer wethouder van Middelburg. Hannie is historica én beschikt over het archiefdiploma. Tijdens de KVAN-dagen in Assen is de Hendrik van Wijnpenning uitgereikt aan Christian van der Ven. Deze verenigingspenning wordt toegekend aan personen die zich op buitengewone wijze hebben ingezet voor de vereniing en/of het archiefwezen. Van der Ven werd geroemd vanwege zijn inzet voor de cursus 23 Archiefdingen, Archief 2.0 en de ArchiefWiki. nummer 6 201 4 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 9