Van de redactie Vrijheid van denken? Colofon Citaat van de maand Vrijheid van meningsuiting is pas echt ter discussie komen te staan na de uitvinding van de boekdrukkunst en meer na de introductie van internet. Dat heeft alles te maken met de massale verspreiding van het woord. Iedereen kan zijn teksten langs digitale weg aan de man brengen en iedereen kan ze lezen. En dat vindt niet iedereen leuk. Veel leesvoer is rauwkost en niet licht verteerbaar. Neem een krantenartikel uit het Algemeen Dagblad van 9 mei 2014: 'Containerdorp voor rabiate aso's in Rotterdam.' In ongeveer twintig containers buiten de stad komen gezinnen te wonen die 'te slim zijn voor de psychiatrische kliniek, niet crimineel genoeg voor de cel, maar te gevaarlijk voor de buurt', zegt Leefbaar Rotterdam-voorman Joost Eerdmans. Onder de vermelding 'jouw mening telt' staan op de website van het AD onder dit artikel 69 reacties. Een greep: 'Geweldig idee. Het zal wel een groot containerpark moeten worden want de aso's zijn niet te tellen.' 'Al het Tuig door elkaar heen in die Containers? Zowel Autochtonen als Allochtonen?? Zal me dat een zooitje worden, vechten, elkaar in elkaar rammen, en maar pappen en nathouden. Ik ben zeker voor dit goede plan, maar ben bang dat er met 1 maat wordt gemeten!! De Aso Rotterdammer mag er heen, en de Allochtonen blijven gewoon in hun wijkie wonen en bevuilen.' 'Beledigend? Ongepast? Meld het ons', stelt het AD. Dat helpt natuurlijk niet. Kun je bij het AD niet terecht, dan ga je naar GeenStijl, een website die naar eigen zeggen 'tendentieus, ongefundeerd en nodeloos kwetsend' is. Ook deze site plaatst een bericht over de aso-containers, zij het een min of meer kritisch bericht (Johnny Quid, 9 mei) 'Roffa krijgt een containerconcentratie kamp.' Een plek om hufterig gedrag van schoftenfamilies uit te roeien. een concentratiekamp voor pleurislijers. Uiteindelijk gaat niemand beter worden van zulke vooraf gedefinieerde wijken Hierop komen 121 reacties. De meeste 'reaguurders' zoals GeenStijl ze noemt, zijn het met Eerdmans eens. Ene Karl Ruprecht Kroenen ontpopt zich als historicus: 'Rotterdam was ook ooit op zo een dergelijke manier ontstaan, je kan het nog terugzien in de stadsnaam.(...) De naam Rotterdam betekent eigenlijk 'Rotter dan Amsterdam'.' Zo gaat het op internet dagelijks. Wat is humor, wat is beledigend en wanneer gaat vrijheid ten koste van een ander? De temperatuur van (een deel van) de samenleving meet je in elk geval niet in gedrukte kranten, wel op websites als bovengenoemd. De vluchtigheid/onnadenkendheid van de reacties, het aparte taalgebruik en de soms opzettelijke nonsens staan haaks op het keurige taalgebruik en de 'weloverwogen meningen' van de hogergeschoolden. Internet heeft de vrijheid van meningsuiting vergroot, qua deelnemers en qua bereik, en welke democraat kan daar nu tegen zijn? Wat mij betreft heeft zelfs Eerdmans recht van spreken, ereburger van het aso-containerpark. René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl 'Mensen eisen vrijheid van spreken als compensatie voor de vrijheid van denken die ze vermijden.' Sören Kierkegaard, Deens filosoof (1813-1855) Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Matthijs Andreas, Gabriëlle Beentjes, Dick Deuzeman, Joris van Dierendonck (eindredacteur), Ton Dijkster- huis, Tessa Free, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Dick Veldhuizen, Nico Vriend, Ruud Yap. Vaste medewerkers Marcel Duijghuisen, Marieke de Haan, Charles Jeurgens, Hannie Kool-Blokland, Sandy Marijnissen, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin september 2014. 4 2014 nummer 6

Archievenblad | 2014 | | pagina 4