Inhoud Onze studiezalen: open, dicht, leeg of vol? Industriële digitalisering natuurhistorische collecties 'Ik voel me een bevoorrecht mens.' In gesprek met Mirjam de Jonge Crowdsourcing-project WieWasWie-VeleHanden maakt vliegende start Fransien Smeets In augustus verschijnt er geen Archievenblad. Iedereen is in vakantiestemming. Op naar het strand, of toch eindelijk naar de studiezaal van een archiefinstelling? Is het in de zomer rustig op de zalen of juist niet? De redactie toog langs de archiefvelden en kreeg na een oproep van circa 25 instellingen tekst en uitleg, speciaal voor deze 'studiezalenspecia l'. In 2010 is Naturalis gestart met het programma FES Collectie Digitalisering - een van de grootste programma's wereldwijd op het gebied van digitalisering van natuur historische collecties. In totaal worden er ten minste 7 miljoen objecten gedigita liseerd. Met nog een jaar te gaan, staat de teller op ruim 4 miljoen objecten. Vanaf haar vroege jeugd heeft ze al een voorliefde voor 'atlassen en plaatjes kijken'. Als collectiebeheerder stilstaand beeld voelt Mirjam de Jonge zich bij de Groninger Archieven dan ook helemaal thuis. Of het nou gaat om foto's, kaarten, tekeningen of prenten: het is haar allemaal even dierbaar. Een portret. 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 10 Onze studiezalen: open, dicht, leeg of vol?, Redactie Archievenblad 21 Crowdsourcing-project WieWasWie-VeleHanden maakt vliegende start, Hester van der Velde 22 Industriële digitalisering natuurhistorische collecties, Kirsten van Hulsen 24 600 jaar Weert in 365 dagen. Elke dag een ander verhaal, Redactie Archievenblad 26 Column 28 Uitgelezen 29 Agenda 30 Burgerlijke Stand: 'Ik voel me een bevoorrecht mens.' In gesprek met Mirjam de Jonge, Fransien Smeets Redactie Archievenblad Iedereen kan sinds 14 april meehelpen met het digitaal ontsluiten van de bevolkings registers van Breda, Maastricht en Rotterdam via het platform VeleHanden.nl. Kennis en ervaring zijn niet nodig; een internetverbinding en een computer zijn voldoende om te beginnen met 'inkloppen'. En ingeklopt wordt er! Hester van der Velde nummer 6 201 4 3

Archievenblad | 2014 | | pagina 3