Wandelen in Finland, 2004. Gerrits zus Alida schilderde ook, maar de stichting bezit ook werken van Hendrik Willem Mesdag en anderen. Een deel van de collectie is te zien in de Fraeylemaborg in Slochteren dat eigendom is van de stichting. En dat is hoe dan ook wel een bezoek waard.' Wanneer maakte je de keuze voor een opleiding? 'Naar mijn gevoel heb ik nooit zulke duidelijke keuzes gemaakt. Na de middelbare school had ik geen flauw idee wat ik wilde. Dus ging ik rechten studeren, want dat bood zoveel mogelijkheden. Na een paar maanden wist ik dat dit niet bij mij paste. Zodra het jaar afgelopen was, vertrok ik naar Israël waar ik drie maanden in een kibboets gewerkt heb. Daarna ben ik geschiedenis gaan studeren, met als enige motivatie dat het vast veel leuker was dan rechten. Dat klopte trouwens wel, ik heb de studie met heel veel plezier gedaan. Een van mijn bijvakken was Hebreeuws. Halverwege heb ik nog een zomercursus Hebreeuws aan de Hebrew University in Jeruzalem gevolgd, een bijzondere ervaring. In Amsterdam volgde ik een jaar lang colleges Joodse geschiedenis. Gek genoeg waren er in die tijd niet veel mensen die colleges liepen in een andere stad, terwijl die mogelijkheid er toch wel was. Na mijn studie wilde ik wel het archief- of bibliotheekwezen in. Niet dat ik mij daar veel bij voorstelde, maar ik vind oud papier wel lekker ruiken (ik ben altijd erg blij geweest dat ik nooit naar motivatie ben gevraagd om een opleiding te kunnen volgen). Helaas was het 1983 en werk dat enigszins aansloot op mijn studie, waar en wat dan ook, was er niet. Tijdens het eerste studiejaar geschiedenis heb ik ook nog een typediploma gehaald en daar heb ik de eerste zes jaar na mijn afstuderen mijn brood mee verdiend. Eerst als uitzendkracht, later als administratief medewerkster bij de sociale dienst van Groningen, daarna als directiesecretaresse (tevens plaatsvervangend secretaresse van de burgemeester) bij de gemeente Groningen. In 1989 ben ik (eerst als boventallige) medewerker bij het gemeentearchief van Groningen terechtgekomen. Daar kreeg ik de gelegenheid om naar de archiefschool te gaan en daarna de opleiding Kaart- en atlasbeheer te doen. Toen ik bij het archief kwam, was het idee dat ik het hoofd van de Topografisch Historische Atlas zou opvolgen als hij met pensioen ging, en zo is het ook gegaan. Ik heb dus wel geluk gehad, met enige vertraging heb ik kunnen doen wat ik graag wilde.' Hoe ben je in Groningen beland? 'Mijn moeder kreeg een baan in Groningen.' En gebleven? 'Dat was geen principiële keuze. Na mijn afstuderen wilde ik wel weg, vooral omdat ik het zo fantasieloos vind om je hele leven in dezelfde stad te wonen. Maar buiten Groningen kon ik geen werk krijgen en in Groningen wel, dus ik ben blijven hangen. Achteraf gezien ben ik daar blij om. Het is een fijne stad om te wonen.' Heb je veel veranderingen meegemaakt in je werkkring? 'Natuurlijk. Een verhuizing van het archief en de fusie met het rijksarchief, de verzakelijking, de automatisering. In mijn beleving positieve veranderingen.' Mirjam op de stoep van Thierry Street in Stellenbosch, Zuid-Afrika. Deze straat is vernoemd naar haar oudtante M.C. Thierry, die daar directrice was van een meisjesschool. 32 2014 nummer 6

Archievenblad | 2014 | | pagina 32