Agenda AMSTERDAM Exposities ED VAN DER ELSKEN Cursussen Opleiding Archiefassistent voor archiefmedewerkers 6 juni t/m 14 september Amsterdam! Eind mei wordt het fotoboek Amsterdam! van Ed van der Elsken opnieuw uitgegeven door Top Notch, in samen werking met Lecturis en uitgeverij Bas Lubberhuizen. Ruim 300 negatieven zijn door het Nederlands Fotomuseum opnieuw ingescand en bewerkt voor de unieke heruitgave van het boek. De opmaak is in handen van het Anthon Beeke Collectief, geheel in lijn met de originele opmaak. Amsterdam! verschijnt zowel met de originele Nederlandse onderschriften als in een Engelstalige uitgave. Naar aanleiding van deze herdruk organiseert Stadsarchief Amsterdam de gelijknamige expositie, met oude foto's uit de periode 1947-1970. De expositie van vintage prints in combinatie met niet eerder getoonde beelden geeft een nieuwe kijk op Ed van der Elskens bijzondere beeldverhaal van Amsterdam in de jaren '50 en '60. Velen hebben de beroemde foto van het meisje met het suikerspinkapsel op de Nieuwmarktkermis of de opgeschoten nozems van de Nieuwendijk op hun netvlies staan. Minder bekend zijn echter de andere foto's uit het boek, van bijvoorbeeld de vervallen Jodenbuurt. Met het beeldverhaal dat grafisch ontwerper Anthon Beeke en fotograaf Ed van der Elsken (1925-1990) in 1979 samenstelden, lieten zij een heel eigen en nieuw geluid horen. Op de tentoon stelling zal het voor de bezoeker zijn alsof hij door het boek loopt. Locatie: Stadsarchief Amsterdam Info: http://stadsarchief. amsterdam.nl Foto Ed van der Elsken/Nederlands Fotomuseum, courtesy Annet Gelink Gallery. Juli 2014 100 jaar Tour de France In juli gaat de 101e Tour de France van start. Op de website van het Franse Le Musée National du Sport staat daarom een virtuele expositie over de vorige honderd edities van 'La Grande Boucle' genaamd: '100 Tours de France'. Info: www.museedusport.fr 20 juni tot 21 september Expositie Karel de Grote Dit jaar is het 1200 jaar geleden dat Karel de Grote overleed te Aken. Daarom organiseert deze Duitse stad een enorme overzichtstentoonstelling van de middeleeuwse keizer, die alle hoogte punten van zijn heerschappij en zijn tijd toont. Drie bijzondere locaties zijn omgetoverd tot musea: het oude Stadhuis, de Dom en het Centre Charlemagne. Verdeeld in de thema's macht, kunst en schatten, laat de expositie vele Karolingische kunst werken, archeologische voorwerpen en bronnen zien. Locatie: Aken, verschillende locaties Info: www.karldergrosse2014.de 18 t/m 29 augustus 2014 Summer School 'History of the Book' In augustus 2014 organiseren de Leerstoelgroep Boekwetenschap Handschriftkunde en de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam weer een Summer School over de geschiedenis van het boek. Iedereen die geïnteresseerd is in boekgeschiedenis is welkom. U kunt zelf een a la carte-programma samenstellen met cursussen, workshops en/of colleges. Volg een workshop over de fotografie en vormgeving van kookboeken, een workshop over het boek in de handpersperiode, een college bij de tentoonstelling 'Sterke verhalen', of doe bijvoorbeeld de Engelstalige cursus 'European bookbinding'. Locatie: Universiteit van Amsterdam Info: www.bijzonderecollecties.uva.nl Handtekening Karel de Grote. Archiefassistent (op mbo-niveau) is de enige opleiding voor uitvoerende medewerkers van stadsarchieven, streekarchieven, historische centra en documentatiecentra. De klant en de archiefstukken staan centraal voor een archiefassistent. Je behaalt het diploma Archiefassistent door minimaal vijf van de zes modulen succesvol af te ronden: de basismodule 'Thuis in het Archief' aangevuld met minimaal vier modulen. De opleiding start op 3 september 2014 met de basismodule, maar je mag ook later starten. Het is niet verplicht om alle modulen te volgen, je kunt kiezen voor één, meer of allen. Je bepaalt zelf welke module je volgt, in overleg met de werkgever. De opleiding sluit zo optimaal aan bij de wensen en voorwaarden van de archiefdienst. Indien een module succesvol is afgerond, ontvangt u een certificaat. Wilt u meer weten over de inhoud van de modulen of een module geschikt is voor uw medewerker, kijk dan op de website voor meer informatie en een aanmeldingsformulier: www.archief- school.nl/opleidingen/archiefassistent. Marieke de Haan coördinator contractactiviteiten, archiefschool@hva.nl. nummer 6 2014 29

Archievenblad | 2014 | | pagina 29