verhaal Op 5 mei 2014 is het 600 jaar geleden dat de heer van Weert, Willem van Horne, de inwoners marktrecht gaf en van Weert zo een stad maakte. Deze historische mijlpaal wordt met de nodige activiteiten gevierd. Als hoeder van archiefbescheiden en museale objecten kon Erfgoedcluster Weert natuurlijk niet achterblijven. De redactie van het Archievenblad ging daarom in gesprek met Jac Lemmens, gemeentearchivaris en projectleider van '600 jaar Weert in 365 dagen'. Wat is '600 jaar Weert in 365 dagen'? Hoe ben je op het idee gekomen? Maar toen? Wat zijn de uitgangspunten geweest? Jac: 'Op de website www.erfgoedhuis- weert.nl wordt iedere dag een kort verhaal geplaatst over grote en kleine wetenswaardigheden uit de geschie denis van Weert.' 'Het idee speelde al enige tijd in mijn hoofd. Jaren geleden zag ik dat Stads archief Amsterdam een soortgelijk boekwerk op de markt had gebracht en dat leek me toen ook leuk voor Weert. Bij mijn aantreden als gemeentearchi varis in 2009 ben ik al snel tot de conclusie gekomen dat er nog heel wat onbekende maar bijzonder interessante archiefstukken in het depot zijn opgeslagen. Ik ben van mening dat een gemeentearchivaris een belangrijke taak heeft in het promoten van geschiedenis- onderzoek in zijn algemeenheid en de geschiedenis van de stad en regio in het bijzonder. De viering van 600 jaar Weert in 2014, is voor mij een mooi moment geweest om het idee van Amsterdam om te zetten naar de Weerter situatie. Daarvoor heb ik dan ook een plan ingediend bij de Stichting Weert 600 jaar Stad, die de activiteiten coördineert. Helaas, mijn projectplan voor het boekwerk is afgewezen. Net als de aanvragen voor een historische film en een uitgebreidere jubileumtentoonstel ling.' 'Ik wilde het project niet zomaar opgeven. Samen met mijn medewerkers heb ik bekeken hoe en in welk vorm we het concept toch gestalte konden geven. Het werd al snel duidelijk dat het vooral low budget moest. Wat ligt dan meer voor de hand om de verhalen elke dag op de website te zetten? We hebben een speciaal programma laten maken, waardoor automatisch elke dag een nieuw verhaal online wordt geplaatst. Ik prijs me gelukkig dat binnen de groep van 65 vrijwilligers waarover Erfgoed cluster Weert beschikt, er enkele zeer verwoede amateurhistorici zitten. Ieder geeft, met eigen kennis en kunde, vorm en inhoud aan dit project. Oud-leraar klassieke talen Jacques Verstraelen verzorgt grosso modo de stukjes vóór 1795. Oud-journalist Bert Lijnsvelt verzorgt grotendeels de stukjes na 1795 tot heden. Daarnaast geef ikzelf, samen met de twee kunsthistorici van het Erfgoedcluster, Theo Schers en John van Cauteren, inhoudelijke input. Onze 'jongste' archivaris Fransien Smeets zorgt voor de redactionele controle.' Jac Lemmens (foto part. coll.). 'Het moest vooral een mix worden van belangrijke en minder belangrijke wetenswaardigheden. Soms wordt een verhaal geschreven op basis van een archiefstuk uit het Oud Rechterlijk Archief of het Oud Administratief Archief. Als bronnen gebruiken we verder de burgemeestersrekeningen, wetenschap pelijke boeken, artikelen in kranten en tijdschriften. Maar ook de aanschaf of een voltooide restauratie van een museaal object kan aanleiding zijn om daarover iets te schrijven. Verder zetten we reeds beschikbare webpagina's in. We hebben de afgelopen vijf jaar een paar leuke historische tentoonstellingen georganiseerd. De tentoonstellings pagina's met achtergrondinformatie op 24 2014 nummer 6

Archievenblad | 2014 | | pagina 24