m Uitvoering Herbariumcollectie 2D-materiaal 150.000 bewaareenheden Toepassing Huidige status er digistraten ingericht voor het digitali seren van microscopische preparaten, droge vertebraten, objecten op alcohol, entomologische collecties, boeken, mollusken en geologische objecten. Voor iedere straat zijn werkprocessen uit gewerkt en geïmplementeerd, passend bij het betreffende collectie-onderdeel. Hoe gaat het digitaliseren nu precies in zijn werk? Als voorbeeld nemen we een kijkje in de glasstraat. In deze straat worden bijna een miljoen microscopi sche glaspreparaten gescand en ingevoerd. In de glasstraat wordt ieder microscopisch preparaat voorzien van een unieke datamatrix-code. In speciaal ontwikkelde scanmallen worden 100 preparaten geplaatst. De mal wordt gescand en met software worden uit deze scan de foto's van de afzonderlijke microscopische preparaten geknipt en hernoemd naar de datamatrix-code. Het resultaat is een set van 100 individuele foto's. Op basis van deze foto's wordt de informatie die aanwezig is op de labels van de preparaten door de digistraatmedewerkers ingevoerd in het collectieregistratie systeem van Naturalis. Nieuwsgierig geworden? De glasstraat is gevestigd in het museumgedeelte van Naturalis in de zaal LiveScience en kan iedere dag bezocht worden. Alle bovengenoemde digistraten worden door tijdelijke medewerkers van Naturalis bemand en binnen Naturalis uitgevoerd. Voor de collectie herbarium bladen is er echter voor gekozen om de digitalisering uit te besteden. Na een Europese aanbesteding is hier een samenwerking met Picturae uitgekomen. In de glasstraat worden microscopische glaspreparaten gescand en ingevoerd (foto's Naturalis). Speciaal voor Naturalis is door Picturae een digitaliseringsset op basis van een lopende band ontwikkeld. Hiermee kunnen op hoge snelheid herbarium bladen worden gedigitaliseerd, met 3 lopende banden worden gemiddeld 35.000 foto's per dag gemaakt. Het fotograferen van de bladen is inmiddels afgerond: in 10 maanden tijd zijn er in dit project bijna 4 miljoen herbarium bladen over de lopende band gegaan. Op basis van de foto's wordt door een gespecialiseerd bedrijf in Suriname de data-invoer gerealiseerd door een team van 40 getrainde medewerkers. Naast de collectie van biologische en geologische diversiteit beheert Naturalis een contextcollectie die van belang is om deze kerncollectie te kunnen bestuderen. Deze contextcollectie bestaat enerzijds uit gepubliceerd materiaal (boeken, tijdschriften, microfiches), anderzijds uit ongepubli ceerd materiaal (bijvoorbeeld register- boeken, archieven, dia's, foto's). De zogeheten 2D-straat beoogt de digitalisering van onderdelen van deze contextcollectie, met als doel informatie toe te voegen aan objecten uit de collectie en collectiegebonden onder zoek te faciliteren. 7 van de 37 miljoen objecten worden in de digistraten gedigitaliseerd op objectniveau. De overige collectie onderdelen worden geregistreerd in het project '30 miljoen objecten op bewaareenheidniveau'. Dit resulteert in naar schatting 150.000 bewaareen heden op het niveau van lade, plank of doos. Gedurende het project wordt per bewaareenheid de taxonomische en geografische informatie vastgelegd in het collectieregistratiesysteem. Dankzij de digistraten en dit project zijn medio 2015 alle objecten uit de collectie van Naturalis digitaal te vinden. Alle gedigitaliseerde objecten worden toegankelijk gemaakt via de eigen website(s) van Naturalis en internatio nale websites zoals GBIF (Global Biodiversity Information Facility), BHL (Biodiversity Heritage Library) en Europeana. De gedigitaliseerde data speelt een belangrijke rol in nationale In 10 maanden tijd zijn er bijna 4 miljoen herbariumbladen over de lopende band gegaan. en internationale onderzoeksprogramma's. Zo loopt er binnen Naturalis een onder zoeksprogramma naar de achteruitgang van bestuivers in Europa en de gevolgen hiervan voor de bestuiving en voedsel voorziening. Bij dit onderzoek worden de gedigitaliseerde bijen gebruikt om veranderingen te analyseren in het voorkomen van de bestuivers over de afgelopen 60 jaar. Daarnaast worden de hoge resolutie foto's van de bijen momenteel gebruikt om algoritmen voor automatische identificatie van soorten op basis van de vleugelpatronen te ontwikkelen. Zo zijn er nog meer voorbeelden waarbij de gedigitaliseerde natuurhistorische collecties bijdragen aan onderzoeken op het gebied van bijvoorbeeld klimaatverandering, voedselvoorziening en gezondheid. Met nog een jaar te gaan, staat de teller op ruim 4 miljoen gedigitaliseerde objecten. Alle geplande digistraten zijn operationeel - of zelfs al afgerond - en de productie ligt op schema. Dit najaar lanceert Naturalis het 'Bioportaal' - een centrale online zoekingang voor een breed corpus aan informatie over bio diversiteit in Nederland en de wereld - waarop de gehele digitale collectie van Naturalis doorzoekbaar is. Door de toegankelijkheid van de collecties van Naturalis te vergroten voor collectie beheer, wetenschap en maatschappij, sluit dit grootschalige digitaliserings project aan bij de missie van Naturalis: de biodiversiteit beschrijven, begrijpen en verklaren voor het welzijn van de mens en voortbestaan van de aardse natuur. Kirsten van Hulsen programmamanager FCD, Naturalis Biodiversity Center. nummer 6 2014 23

Archievenblad | 2014 | | pagina 23