Streekarchief Midden-Holland, Gouda Tresoar, Leeuwarden Het Utrechts Archief Fotomontage: Marco Bakker Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek Deventer verwacht minder bezoekers in lijn met de landelijke trend, hoewel ze er zelf nog niet veel van merken. Het Historisch Centrum Overijssel denkt eveneens minder bezoekers te krijgen, vanwege het digitaal beschikbaar stellen van informatie. Zij willen in de toekomst een digitale studiezaal ontwikkelen, zodat men zoveel mogelijk thuis onderzoek kan doen. Een vergelijkbare ontwikkeling zien we bij het Westfries Archief, waar steeds meer scans van veel geraadpleegde bronnen op de website worden geplaatst. Het archief verwacht, net als Overijssel, dat het studiezaalbezoek hierdoor zal verminderen. Stadsarchief Vlaardingen voorspelt een stabiel bezoekcijfer. Dat de fysieke studiezaal minder wordt bezocht dan vroeger, wil volgens deze dienst niet zeggen dat er ook minder vaak een beroep op de studiezaalmedewerker(s) wordt gedaan. Integendeel, het aantal vragen dat per e-mail of telefoon binnenkomt, neemt nog steeds toe. In sommige gevallen volgt hierna dan alsnog een bezoek aan de studiezaal; vaak wordt een informatieverzoek echter ook schriftelijk of telefonisch afgehandeld. Het RHC Eindhoven verlegt de aandacht naar het faciliteren van meer diep gravend en specialistisch - lees: meer thematisch - onderzoek. Dit hangt natuurlijk nauw samen met het collectieprofiel en de doorontwikkeling daarvan. Het doel: een collectie die de dynamische identiteit van het RHCe- werkgebied nog scherper representeert. Het in het RHCe gehuisveste Louis Kalff Instituut voor designarchieven - Eind hoven mag met enig recht designhoofd stad van Nederland genoemd worden - is daar een voorbeeld van. Het kan dus niet anders dan dat dit tot een ander type bezoeker en dito onderzoeksvragen zal leiden. Over 'meer' of 'minder' spreekt het RHC Eindhoven zich niet uit. Streekarchief Langstraat Heusden Altena verwacht met de toetreding van de gemeente Waalwijk - uitbreiding van de omvang van de collectie en het aantal potentiële bezoekers uit het werkgebied - meer bezoeken. We sluiten af met het strijdbare Drents Archief dat ook meer bezoekers verwacht. Prognose 2014: 5000; prognose 2015: 5250; prognose 2016: nummer 6 2014 19

Archievenblad | 2014 | | pagina 19