Stadsarchief Rotterdam - Stadsarchief Vlaardingen Streekarchief Langstraat Heusden Altena, Heusden gelijkblijvend aantal bezoeken. Digitalisering zal in het begin wellicht tot een daling van fysiek bezoek leiden, maar het gemeentearchief is zich meer aan het profileren, waardoor de verwachting is dat het totale aantal bezoekers gelijk blijft. Bij het Regionaal Archief Tilburg is de trend dalend in een zeker tempo. De verwachting is dat het bezoek aan de studiezaal verder zal afnemen. Dat is ook de inzet van de digitalisering van veel geraadpleegde archiefbronnen: minder bezoek aan de studiezaal en meer (maatwerk) dienstverlening online. Het Gelders Archief verwacht eveneens dat steeds minder mensen de gang naar de studiezaal zullen maken, omdat het archief doorgaat met digitalisering. Dit kan zijn door grotere bestanden te digitaliseren en op verzoek stukken te digitaliseren voor bezoekers. Het percentage informatieverzoeken dat bij de gemeente Texel wordt ingediend door mensen die zelf de studiezaal bezoeken, daalt duidelijk: van 85% in 2012 en 67% in 2013 naar 58% tot nu toe. Dit komt mede doordat het personeel van de archiefzaal de laatste twee jaar actief wijst op de digitale mogelijkheden die geïnteresseerden de kans geven om meer vanuit thuis onderzoek te doen. Stadsarchief Rotterdam verwacht door de uitbreiding van de dienstverlening rond de bouwvergunningen een toename van deze doelgroep. Naar verwachting blijft het bezoek van andere groepen bezoekers stabiel of zal het licht dalen. Ook bij het RHC Groninger Archieven wordt de dienstverlening verbreed. De studiezaal wordt omgevormd tot een historische werkplaats. Er is ruimte voor vrijwilligers die aan projecten werken, maar ook voor het ontvangen van groepen. Met een inloopruimte wordt de drempel verlaagd. Daar staat dan een extra voorziening in de vorm van een stilteruimte tegenover voor de onderzoekers die de traditionele studiezaal prefereren. RHC Groninger Archieven verwacht nieuwe bezoekers te trekken omdat de rol als informatie loket voor de overheid vergroot wordt: er is continu een medewerker van het Kadaster in de studiezaal aanwezig. Bouwvergunningen van de gemeente Groningen worden ter inzage beschik baar gesteld. 18 2014 nummer 6

Archievenblad | 2014 | | pagina 18