RHC Eindhoven RHC Groninger Archieven RHC Zuidoost Utrecht via dit kanaal afgehandeld) en dat minder bezoekers individueel weten schappelijk verantwoord historisch onderzoek verrichten in de studiezaal (minder bereidheid tot toewijding aan een zaak/vaardigheid?). Bij Rijckheyt staat er een verhuizing van de archiefbewaarplaats en de studiezaal in de planning, mogelijk naar een locatie buiten het centrum, en dat kan (net als digitale dienstverlening) minder fysieke bezoekers opleveren. Gemeentearchief Wageningen heeft tegen de landelijke tendens in meer bezoekers gekregen. Niettemin bestaat de indruk dat dit jaar het aantal bezoeken zal afnemen. De oorzaak daarvan is de toename van digitale archiefgegevens op internetsites van andere archiefinstellingen en genealo gische sites. Het gemeentearchief biedt online alleen inventarissen, een deel van het beeldmateriaal en de Wageningsche Courant. Gezien de huidige bezuinigingen behoort verdere digitalisering voorlopig niet tot de mogelijkheden. RHC Vecht en Venen laat weten dat door het in gebruik nemen van MAIS-Flexis, de digitale toegang tot de archieven sterk is verbeterd. Daarnaast is de digitale dienstverlening uitgebreid met een chatfunctie (drie dagen per week). Regionaal Archief Zutphen verwacht een verdere afname van fysieke bezoekers. Sinds twee jaar bieden zij een scanning- on-demand-functie op de website en die wordt steeds beter gevonden en gebruikt. Mensen ruilen een bezoek aan de studiezaal in voor een digitale opdracht. Veel genealogische bronnen (bevolkingsregister!) staan online. RHC Zuidoost Utrecht was de afgelopen vijf jaar qua bezoekersaantallen tamelijk stabiel, wel op een iets lager niveau dan voorheen, ondanks de groei van de collectie. Dit is vrijwel zeker te verklaren uit de verschuiving van de fysieke dienstverlening via de studiezaal naar de dienstverlening op afstand. In 2013 was sprake van een stijging; of deze incidenteel is of het begin van een nieuw, structureel hoger aantal studie zaalbezoekers, zal in de komende jaren moeten blijken. Stadsarchief 's-Hertogenbosch consta teert dat de lichte daling van de afgelopen jaren tot stilstand is gekomen. Ook Stadsarchief Amsterdam verwacht de komende 5 jaar een stabilisering van 16 2014 nummer 6

Archievenblad | 2014 | | pagina 16