Historisch Goud, Heerlen Markiezenhof, Bergen Zoom Regionaal Archief Zutphen Bezoekersaantallen locatie in 'De Chocoladefabriek' aan Klein Amerika 20 te Gouda. De micro fiches, DTB-boeken, inventarissen en een groot aantal regionale boekuitgaven uit de huidige studiezaal zijn daar weer raadpleegbaar. Vanaf 5 augustus is het mogelijk archiefstukken te raadplegen. Bij de gemeente Coevorden is sinds augustus 2013 een nieuwe bezoekers ruimte in gebruik genomen op de locatie Aleida Kramersingel 4 te Coevorden. Het RHC Eindhoven heeft de publieksruimte verbouwd om deze breder inzetbaar te maken. Naast het verrichten van historisch onderzoek is er ruimte voor activiteiten als lezingen, educatie, presentaties, tentoonstellingen en ontvangsten. Ook is bescheiden voorzien in horeca. Het Drents Archief tot slot, heeft verbouwd om zo meer toegespitst te zijn op het digitaal aanleveren van documenten, en om zich te richten op nieuwe doelgroepen. Bezoekers kunnen nu bijvoorbeeld films kijken op grote schermen. Maar hoe zit het met de bezoekers aantallen? Zijn er grote schommelingen of is de situatie stabiel? En wat zijn de toekomstverwachtingen? De meeste instellingen verwachten uiteraard meer digitale bezoekers/bezoeken en minder fysiek, maar het aantal fysieke bezoeken lijkt niet hard achteruit te hollen en stijgt hier en daar zelfs. De fysieke studiezaal is nog lang niet ten einde. Denk ook aan het feit dat om redenen van auteursrecht/privacy/openbaarheid sommige digitale bestanden alleen op de studiezaal (intranet) mogen worden geraadpleegd. Bij het Euregionaal Historisch Centrum Sittard-Geleen is het bezoekcijfer stabiel; de toekomstverwachtingen zijn kwanti tatief meer optimistisch dan kwalitatief. De grens tussen vrijwilliger en studiezaal bezoeker is vervaagd. De laatste jaren komen er meer mensen die samen, onder toeziend oog van het archief, willen werken aan 'grote historische projecten'. In dat opzicht lijkt groei aannemelijk. Wel is er de laatste jaren de trend dat minder bezoekers indivi dueel genealogisch onderzoek verrichten in de studiezaal (gevolg van het digitale aanbod?), dat minder bezoekers met relatief eenvoudige lokaalhistorische vragen de studiezaal bezoeken (vragen komen via internet binnen en worden nummer 6 2014 15

Archievenblad | 2014 | | pagina 15