Andere openingstijden? Drents Archief, Assen Euregionaal Historisch Centrum, Sittard-Geleen Gelders Archief, Arnhem De redactie vroeg tevens of de openings tijden de afgelopen vijf jaar veranderd (verminderd of juist vermeerderd) zijn. En zo ja, als gevolg waarvan: digitale dienstverlening, bezuinigingen, anders? Bezuinigingen en verminderde belang stelling lijken de voornaamste oorzaken van vermindering van de fysieke dienstverlening bij veel instellingen. Bij het Euregionaal Historisch Centrum Sittard-Geleen is het aantal openings dagen van de studiezaal in 2012 teruggebracht van vier naar drie dagen in de week. Dit met name door een combinatie van bezuinigingen (minder medewerkers) en het vanaf 2012 bemensen van twee locaties. Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis te Heerlen, heeft de openingstelling op zaterdagen verminderd. Aanvankelijk elke zaterdag van 12.00-16.00 uur, maar sinds 2011 alleen in oneven weken van 12.00-17.00 uur. De oorzaak is een combinatie van bezuinigingen en meer digitale dienstverlening (waardoor er minder fysieke bezoekers komen). Regionaal Archief Zutphen heeft sinds een aantal jaar de vrijdagopenstelling opgeheven. Reden was met name dat er voor de vrijdag onvoldoende personeel vrijgemaakt kon worden en dat op vrijdag de studiezaal zeer matig werd bezocht. RHC Zuidoost Utrecht werkt als gevolg van bezuinigingen twee van de zes openingsdagen alleen op afspraak. Een klantvriendelijk reserveringssysteem verzacht de pijn. Bij het Zeeuws Archief gaat door de week (dinsdag tot en met vrijdag) de studiezaal sinds 1 februari 2011 om 10.00 uur open in plaats van om 09.00 uur. De reden hiervoor is het creëren van extra tijd voor de archief assistenten om werkzaamheden uit te voeren die voortkomen uit de toegenomen digitale dienstverlening. Stadarchief Amsterdam meldt lichte wijzigingen in de jongste vijf jaar; zaterdag en zondag zijn de openings tijden verschoven van 11.00-17.00 uur naar 12.00-17.00 uur vanwege te weinig bezoek in het eerste uur en ook als kleine bijdrage aan bezuinigingen. Ook lichte verschuivingen bij het Historisch Centrum Leeuwarden: enkele jaren geleden zijn de openingstijden vanwege bezuinigingen iets beperkt. In plaats van om 10.00 uur, is het voortaan om 11.00 uur open. Het Markiezenhof in nummer 6 2014 11

Archievenblad | 2014 | | pagina 11