Onze studiezalen: open, dicht, leeg of vol? zfawr ïPTiïIT r- In augustus verschijnt er geen Archievenblad. Iedereen is in vakantie stemming. Op naar het strand, of toch eindelijk naar de studiezaal van een archiefinstelling? Is het in de zomer rustig op de zalen of juist niet? Bloeien de fysieke studieruimten of zijn ze verdrongen door virtuele studiezalen? De redactie toog langs de archiefvelden en kreeg na een oproep van circa 25 instellingen tekst en uitleg, speciaal voor deze 'studiezalenspecial'. P- - Openingstijden Roosterdienst Zomer Redactie Archievenblad I L T,-r Foto: Sjoerd Knibbeler. We beginnen met de openingstijden, in het bijzonder die in de zomer. Wat de reguliere openingstijden betreft, zorgen studiezaalmedewerkers goed voor zichzelf. Een volledige werkweek is er niet meer bij. Veelal gaat het om dinsdag tot en met vrijdag en hoogstens een dagdeel van de maandag. De avond openstelling lijkt zo goed als verdwenen (een paar uitzonderingen: Tresoar, Gemeentearchief Zaanstad, Streekarchi- variaat Noordoost-Friesland, Het Utrechts Archief, RHC Groninger Archieven). Stadsarchief Amsterdam en Historisch Centrum Leeuwarden (HCL) pakken nog uit met een serieuze weekendopenstel ling: zaterdag 12.00-17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur. 'Open' betekent overigens niet overal hetzelfde. 'Open' is soms 'open op afspraak' en ook zijn er verschillen wat betreft zelfbediening en het aanvragen en raadplegen van originelen. Bij het Haags Gemeentearchief kunnen originelen worden geraadpleegd van dinsdag tot en met donderdag van 09.00-16.00 uur (aanvragen tot 15.15 uur). Dat heeft onder meer te maken met een verschuiving naar de digitale dienstverlening. Bij Stadsarchief Rotterdam bijvoorbeeld, is de studiezaal zelfbediening door toegenomen digitalisering verdwenen (opgegaan in studiezaal originelen). De studiezaal is daar open van dinsdag tot en met vrijdag 09.00-17.00 uur, met als bijzonderheid een apart studiezaaltje voor beeld en geluid. Rustig baantje? Studiezaalmedewerkers werken in roosterdienst. Dat de zaal niet de hele week open is, leidt niet per se tot minder werk. Bezoekers kunnen via de website stukken reserveren die moeten worden klaargelegd. Stukken moeten worden opgeborgen en vaak horen het afdoen van fotobestellingen/ scannen en inlichtingen verstrekken ook tot de werkzaamheden. Bezoekersregi stratie vindt soms op de zaal plaats en soms bij de receptie. Het ongevraagd helpen van de bezoeker (punt uit de bezoekersmonitor) schiet er nog weleens bij in. Minder bezoekers vragen meer stukken aan en komen beter beslagen ten ijs naar de studiezaal (dankzij de websites). Er zijn archiefdiensten die een soort loketfunctie vervullen, bijvoorbeeld voor het verstrekken van kopieën van bouwtekeningen. En dan de zomer. De meeste instellingen zijn open zoals de rest van het jaar. Historisch Centrum Leeuwarden gaat dit jaar een proef doen met sluiting van het informatiecentrum gedurende de bouwvak. Bij Tresoar vervallen in de zomermaanden de dinsdagavond en de zaterdagochtend en bij Streekarchivariaat Noordoost-Friesland en Gemeentearchief Zaanstad vervalt de avondopenstelling. Bij het Gelders Archief en het RHC Groninger Archieven vervallen voor de maanden juli en augustus de avond openstelling. In Groningen vervalt ook de zaterdagopenstelling, terwijl het Drents Archief een paar zondagopenstel lingen schrapt. Stadsarchief en Athe- naeumbibliotheek (SAB) Deventer gaat in de vakantieperiode zelfs een paar weken dicht. Dat is deels een capaciteits- verhaal, maar ze verwachten ook minder toestroom van bezoekers in deze periode. 10 2014 nummer 6

Archievenblad | 2014 | | pagina 10