Nieuws uit het veld Start inschrijving Digital Preservation Awards 2014 Ambtelijke geschiedenis krijgt een gezicht Landelijk coördinatie punt Herdenken Eerste Wereldoorlog Nieuwe website GMS ll_7 De inschrijving voor de Digital Preser vation Awards 2014 is geopend. De Digital Preservation Awards zijn bedoeld om initiatieven op het gebied van duurzame toegankelijkheid van digitaal erfgoed onder de aandacht te brengen. Deze Awards zijn in het leven geroepen door de Digital Preservation Coalition (DPC) en de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid (NCDD). Deadline voor inschrijving is 28 juli 2014. De prijzen worden op 17 november uitgereikt in Londen. Bron: www.nationaalarchief.nl Een groep ambtenaren heeft het initiatief genomen om de ambtelijke geschiedenis een gezicht te geven. Ze willen dat doen door 100 portretten te verzamelen van ambtenaren uit de periode van het Koninkrijk, dus de laatste tweehonderd jaar. Het gaat daarbij om portretten van betrokkenen bij belangrijke gebeurte- nissen. Op deze manier willen ze het ambtelijk vakmanschap in beeld brengen. Via een website worden (amateur) historici uitgenodigd om een bijdrage te leveren. Deze kan bestaan uit het verrichten van onderzoek of het aanleveren van een van de 100 portretten. Initiatiefnemers zijn Jeroen Pepers en Davied van Berlo. Zij willen een brede groep betrekken bij onze gezamenlijke geschiedenis, uit alle onderdelen en lagen van de overheid. Over de werkwijze: 'We hebben bewust gekozen voor een vorm van crowdsour- cing. Er zijn veel mensen werkzaam of betrokken bij de overheid die ook in staat zijn om een goede historische tekst te schrijven.' De website met informatie en de mogelijkheid om je verhaal bij te dragen is vanaf 12 mei in de lucht. De bedoeling is dat de 100 portretten 1 oktober aanstaande zijn aangeleverd. De portret- tenbundel verschijnt in het eerste kwartaal van 2015. Van Berlo en Pepers hebben daarbij nog meer ambities: 'Het zou mooi zijn als we de portretten- bundel zouden kunnen combineren met de viering van 200 jaar koninkrijk. De eerste contacten daarover zijn al gelegd.' Wie mag er niet ontbreken in de portrettengalerij van de Nederlandse ambtenaar? Moet Eduard Douwes Dekker erin, als vroege klokkenluider? Of Victor de Stuers, als opdrachtgever voor de bouw van het Rijksmuseum? Welke archivaris verdient hierin een plaats? Praat mee over de inhoud van het boek via de site geschiedenisvande- ambtenaar.pleio.nl t Huis Doorn, het Nederlands Openlucht museum en het NIOD lanceren gezamen lijk het landelijke coördinatiepunt Herdenking Eerste Wereldoorlog Nederland 2014-2018. Het ministerie van OCW stelt een project subsidie met een looptijd van vier jaar beschikbaar voor het opzetten en onderhouden van dit landelijke coör dinatiepunt. Minister Bussemaker heeft op 18 april daarover de Tweede Kamer geïnformeerd. De laatste maanden is gebleken dat de aandacht voor de Eerste Wereldoorlog in Nederland boven verwachting hoog is. Hoewel Nederland neutraal bleef, heeft de periode 1914-1918 grote invloed gehad op het land. Tijdens de oorlog was een groot aantal Nederlandse mannen gemobiliseerd, verbleven honderdduizenden vluchtelingen uit België in Nederland, was er schaarste en honger en veranderden de sociale verhoudingen onomkeerbaar. Het landelijke coördinatiepunt gaat een digitaal platform opzetten en onder houden. Hierop wordt ruimte geboden aan activiteiten over de Eerste Wereld oorlog die in Nederland en het buitenland - in het bijzonder Vlaanderen - worden georganiseerd tussen 2014 en 2018. Het platform zal ook de virtuele netwerkplek zijn waar Nederlandse en buitenlandse organisaties, stichtingen en educatieve instellingen kunnen aankloppen om verder op weg geholpen te worden wanneer zij partners zoeken of andere specifieke inhoudelijke en praktische informatie. Daarnaast wordt ruimte geboden aan het toegankelijk maken van betrouwbare basisinformatie voor een groot publiek over deze ingrijpende periode en de gevolgen van de Grote Oorlog. Het coördinatiepunt wordt op 1 oktober - tegelijkertijd met de start van de Maand van de Geschiedenis waarvan het Nederlands Openluchtmuseum de organisator is - op Huis Doorn gepresenteerd. Bron: www.niod.nl Treinwagon waar de wapenstilstand werd getekend. GMS, actief in het digitaliseren van archief, heeft haar website vernieuwd. Persoonlijke verhalen van klanten spelen daarbij een belangrijke rol. Bron: www.gmsnl.com nummer 5 201 4 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 9