Nieuws uit het veld Licentieovereenkomst KB en auteursrechten organisaties British Pathé zet filmfragmenten op YouTube Universiteit Twente krijgt toegang tot Twitter Streekarchief Rijnlands Midden in de problemen Vlaams archief naar Vilvoorde Vanaf nu heeft iedereen online inzage in boeken uit de periode 1872-1940 via het platform Delpher. Hiervoor tekende de KB een overeenkomst met de auteursrechten organisaties Stichting Lira (schrijvers en vertalers) en Pictoright (visuele makers). Onder de licentie kan iedereen online toegang krijgen tot boeken die mogelijk nog onder het auteursrecht vallen. Ook boeken van andere erfgoedinstellingen die via Metamorfoze hun collecties laten digitaliseren vallen hieronder. De eerste 1200 boeken zijn nu beschikbaar. Bron: www.informatieprofessional.nl British Pathé was een van de toonaan gevende namen in de wereld van nieuws- reportages, documentaires en cinemaga- zines. Van 1910 tot 1970 produceerden ze heel wat interessant filmmateriaal. Het productiehuis, nu een archief, plaatste deze fragmenten integraal op YouTube. Meer dan 85.000 historische fragmenten werden gratis verdeeld via YouTube door British Pathé. Dit is goed voor 3500 uur aan filmplezier. Heel wat belangrijke gebeurtenissen passeren de revue. Zo is er beeldmateriaal van de Titanic, de ramp met de Hindenburg, de atoombom op Hiroshima en de aanval op Pearl Harbour. Alastair White, algemeen directeur van British Pathé, besliste om het archief gratis te verdelen en zo een schatkamer aan ongeziene beelden beschikbaar te maken via YouTube. Bron: www.britishpathe.com De Universiteit Twente mag rondneuzen in het gehele archief van Twitter. Dat is best bijzonder, want maar weinigen krijgen toegang tot alle tweets die ooit zijn verstuurd. Twitter deed in februari een wereld wijde oproep aan instellingen om een onderzoeksidee in te sturen. 1300 onderzoekers deden dat, uiteindelijk werden zes voorstellen uitgekozen. Daaronder dus ook het voorstel van de Universiteit Twente. 'Het is eigenlijk niet te geloven', zegt Djoerd Hiemstra, universitair hoofddocent databases. Hiemstra gaat samen met anderen onderzoek doen naar de effecten van campagnes over kanker: 'We willen zien hoe die campagnes het doen op het sociale netwerk en wat voor effect ze hebben', vertelt Hiemstra. Zoekresultaten op Twitter zijn nooit compleet, dus als je zelf zoekt op Twitter kun je niet alles vinden. Er zijn wel bedrijven die Twitter-data importeren en aanbieden, maar daar moet je voor betalen. Bron: www.nos.nl Een nieuw pand, De Bieb+, dat onder andere de bibliotheek en het Streek archief zou huisvesten werd in februari afgeblazen. Toen al luidde de archivaris de noodklok, maar nieuwe huisvesting lijkt nog geen stap dichterbij. 'Ik hoop dat er de komende maanden iets wordt bedacht, want dit is een nijpend probleem', zegt adjunct-archi varis Arjan van 't Riet. Hij somt op wat er allemaal mankeert aan de huidige locatie in het souterrain van het Oude Raadhuis aan het Alphense Burge meester Visserpark. 'We hebben niet genoeg ruimte voor alle kilometers archief. De provincie heeft dit oude depot jaren geleden al afgekeurd, maar gedoogd vanwege de verwachte verhuizing.' De gemeente Alphen laat weten dat het onderzoek doet naar een alternatieve locatie. De uitslag daarvan wordt in oktober verwacht. Bron: Leidsch Dagblad De Vlaamse regering gaat in Vilvoorde een nieuw archief bouwen. In het nieuwe gebouw komen zowel het papieren archief, bodemkundige stalen als het kunstpatrimonium. Het gebouw gaat 28 miljoen euro kosten. Met de nieuwbouw worden de archieven van de Vlaamse overheid samengebracht op één locatie. Momenteel zijn die verspreid over heel Vlaanderen en Brussel. De Vlaamse regering zoekt al geruime tijd naar een geschikte locatie en liet een haalbaar heidsstudie uitvoeren. Op basis daarvan is nu besloten om een nieuw gebouw op te trekken in de Levisstraat in Vilvoorde. De Vlaamse overheid huurt nu al een gebouw in Vilvoorde voor haar papieren archief. Dat gebouw zal ook plaatsmaken voor de nieuwbouw. Bron: www.informatieprofessional.nl, www.hln.be nummer 5 201 4 7

Archievenblad | 2014 | | pagina 7