De archiefervaring van Edith de Geest Toen ik werd gevraagd een column over mijn archiefervaring te schrijven, schoten er meteen verschillende mogelijkheden door mijn hoofd. Ik kon het hebben over het 'Hoeren- en Boevenboek', de 'shaslik', het 'Gasthuisboek' of andere bijzondere archiefstukken die ik de afgelopen jaren in onze collecties opduikelde. Of misschien over mijn zoektocht in de Vaticaanse archieven in het kader van mijn nooit afgeronde promotieonderzoek als kunsthistorica. Keuzes genoeg, maar al snel realiseerde ik me dat mijn dagelijkse werkzaamheden, in het bijzonder het contact met bezoekers, toch een van mijn leukste archiefervaringen is. Als archivaris bij Streekarchivariaat De Liemers en Doesburg werk ik op drie locaties. Op twee daarvan, Duiven en Zevenaar, ben ik verantwoordelijk voor de studiezaal. Ik noem het 'studiezaal' maar eigenlijk gaat het in beide gevallen om vergaderruimtes van de betreffende gemeenten. Daar bouw ik elke ochtend alles op, om aan het einde van de dag alles weer netjes af te breken. Al wandelend door de gangen met mijn kar vol leesapparaten, fiches, laptop en Portret van David Northeimer, die samen met zijn vrouw Suze en zoontje Harry in 1942 in Auschwitz werd vermoord (coll. Gemeenterachief Herwen en Aerdt). verlengsnoeren willen mij nog wel eens mopperend de woorden 'inefficiënt' en 'ineffectief' ontvallen. Maar als ik dan denk aan mijn voorganger die op liefst acht locaties bezoekers ontving, in sommige gevallen zelfs in de archief bewaarplaats of op een tochtige zolder, tel ik mijn zegeningen. Door de beperkte ruimte zit ik als archivaris fysiek dicht bij bezoekers en vrijwilligers, in Duiven zelfs knus aan één tafel. Hierdoor ben ik goed op de hoogte van de verschillende onderzoeks doelen en kan ik bezoekers attent maken op bronnen en vondsten die ik tegen kom tijdens het inventariseren. Op hun beurt maken bezoekers mij weer attent op zaken die zij vinden. Deze wissel werking wordt versterkt door de gezamenlijke koffiepauzes in de ochtend en middag waar de vorderingen van ieders archiefonderzoek uiteraard het belangrijkste onderwerp van gesprek is. Ineffectiviteit en inefficiëntie hebben dus ook zo hun voordelen. Naar mijn mening is de ontsluiting van bronnen, zodat ze gebruikt kunnen worden voor een grote diversiteit aan onderwerpen, een belangrijke taak van een archivaris. Het is heel leuk om de resultaten in boeken en artikelen terug te zien. Eén onderzoek in het bijzonder maakte het afgelopen jaar veel indruk op mij: het vastleggen van het leven van de enige Joodse familie die Rijnwaarden begin vorige eeuw heeft gekend: David Northeimer, zijn vrouw Suze en hun zoontje Harry, alle drie in 1942 in Auschwitz vermoord. Na de onthulling van de gedenksteen vorig jaar mei in Tolkamer kwamen er zoveel verhalen los dat burgemeester Mark Slinkman, initiatiefnemer van de gedenksteen, besloot in samenwerking met de lokale heemkundekring een boek over de familie te schrijven. Tijdens zijn zoek- Edith de Geest: 'Ineffectiviteit en inefficiëntie hebben ook voordelen' (foto Streekarchivariaat De Liemers en Doesburg). tochten in het archief werd ook ik door het verhaal gegrepen. Naast de voor de hand liggende bronnen, zoals burgerlijke stand, bevolkingsregister, bouw- en hinderwetvergunningen en verenigingsarchieven, kwamen er steeds meer sporen boven water, zowel in de archieven als in de documentatie- en fotocollectie. Ik ben vrij goed geworden in het herkennen van David Northeimers gezicht op (groeps)foto's, zijn slagerij op ansichtkaarten en zijn handtekening. Het proces van het samenkomen van de diverse bronnen, zoals mondelinge overleveringen (bijvoorbeeld die van het voormalige dienstmeisje dat nog bleek te leven), informatie uit gemeentelijke en verenigingsarchieven en instellingen gericht op de Tweede Wereldoorlog (het NIOD en archief en collectie van Herinneringscentrum Kamp Westerbork) was boeiend om te volgen. Het uitein delijke resultaat wordt 1 mei gepresen teerd.1 Noten 1 Slinkman, M., Wij zijn hier maar alleen (Aalten: Fagus, 2014). Edith de Geest archivaris Streek archivariaat De Liemers en Doesburg. nummer 5 201 4 5

Archievenblad | 2014 | | pagina 5