Colofon Van de redactie Big Data, Big Archives, Big Business, Long History? Citaat van de maand Gegevensverzamelingen, gegevens verzamelen en gegevens verbinden, daar kan geld mee worden verdiend. Dan gaat het wel om actuele infor matie, niet over informatie die al eeuwen ligt opgeslagen bij archief instellingen. Toch kunnen archieven daar in de toekomst een grote rol in spelen. Wat zijn de patronen in het gedrag van de consument en welke voorspel lende waarden kunnen uit de diverse data worden gehaald? Facebook telde miljarden neer voor WhatsApp. Met de juiste combinatie van informatie wordt de consument als een konijntje gevangen in de koplampen van begerige bedrijven, verlamd en betoverd, klaar om te worden geplukt. Bedrijven en de overheid weten alles van je en de angstige consument is weerloos. Weerloos tegen Big Brother en weerloos tegen de meer geraf fineerde verleidingstechnieken gebaseerd op kennis over onze persoon en ons gedrag... Zou het waar zijn? Zoals altijd bij dit soort ontwikkelingen is er ook een tegengeluid. Samuel Arbesman (Harvard University) schreef vorig jaar een artikel in Wired waarin hij pleit voor het stoppen met het hypen van big data. Big data zijn in zijn opinie namelijk pas slechts wat waard als ze geplaatst worden in de juiste context. Volgens Arbesman is tijd, en vooral een lange tijdsspanne, daarbij onmisbaar. Hij wil dat we ons gaan concentreren op long data, data sets met een historische component. 'Many of the events we are analyzing today or predicting for the future have been influenced by decades or centuries of slow-building changes. If we don't look at these events from a historical standpoint, we have the potential to fall prey to the shifting baseline syndrome. When this happens, we regard events happening in our current decade to be the norm and are often blinded to what has happened in generations past. Big data may tell us what we need to know for hype cycles today. But long data can reach into our past. and help us lay a path to our future.' Met Arbesman komen we weer op voor ons vertrouwd terrein. Wie kent niet uit het recente verleden de Historische Steekproef Nederland (HSN), een representatieve steekproef van ongeveer 78.000 personen die tussen 1812 en 1922 in Nederland zijn geboren. De HSN-database bevat individuele levensgeschiedenissen en vormt daarmee een uniek instrument voor onder zoek op het gebied van de Nederlandse geschiedenis en demografie. Dat hier sprake is van een steekproef komt omdat de data min of meer hand matig moesten worden verzameld. Dankzij de Basisregistratie Personen (BRP), de combinatie van GBA en RNI (niet ingezetenen), ingevoerd in de periode 2013-2016, wordt onze levensloop geadministreerd. Van geboorte, huwelijk, echtscheiding en adreswijziging tot overlijden. Op termijn: big data voor big history en daar kunnen archiefinstellingen een rol bij spelen, bijvoorbeeld door het uniformeren van het digitale aanbod. René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl 'Op den duur haten we waar we altijd bang voor waren.' William Shakespeare r Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Matthijs Andreas, Gabriëlle Beentjes, Dick Deuzeman, Joris van Dierendonck (eindredacteur), Ton Dijkster- huis, Tessa Free, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Dick Veldhuizen, Nico Vriend, Ruud Yap. Vaste medewerkers Marcel Duijghuisen, Marieke de Haan, Charles Jeurgens, Hannie Kool-Blokland, Sandy Marijnissen, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin juli 2014. 4 2014 nummer 5

Archievenblad | 2014 | | pagina 4