Limburgs Mooiste Op vakantie in Denemarken, 1997. kwam, en het feit dat die tocht daarna nooit meer doorging en als hij zou doorgaan alleen voor de allersterksten te doen zou zijn. Wij vonden het voor aanvang eigenlijk een beetje ongepast om te denken dat wij dit zouden kunnen. Tot onze grote verrassing viel het rijden uiteindelijk alles mee. Vanzelfsprekend waren de omstandig heden natuurlijk hemels vergeleken bij die van '63. Wat mij van die eerste tocht ook nog zeer voor de geest staat, is de vrees in de uren voor de start dat de tocht alsnog zou worden afgelast. Toen wij opstonden dooide het en het druilde een beetje. Ondanks water op het ijs In actie tijdens de wieiertocht 'Limburgs Mooiste', 2009. bleek het allemaal goed te doen. De doorkomsten in plaatsjes waar je vanuit de stilte ineens terechtkwam in de herrie van juichend publiek en een plaatselijke drumband, waren soms ronduit spectaculair.' Er ligt niet altijd ijs. Beoefen je ook andere buitensporten? Heb je nog meer hobby's? 'Behalve dat ik in de winter op de schaats sta, afgelopen winter uitsluitend op de overdekte baan in Haarlem, zit ik met regelmaat op de racefiets. Alleen, met mijn zoon, of met een clubje vrienden. Het fietsen is misschien ook wel een van de doorslaggevende redenen dat ik altijd in de buurt van de duinen ben blijven wonen: in Den Haag, Leiden, Oegstgeest en nu in Haarlem. Ondertussen wel in een 'oud' huis overigens. In de duinen en langs de zee waait mijn hoofd leeg en ik kijk ondertussen altijd uit naar een vos of een paar reeën, een rood- borsttapuit of een blauwe kiekendief. Een echt stadsmens was en ben ik niet. Het is leuk om in New York te zijn voor vakantie en familiebezoek (mijn vrouw komt daar vandaan) maar dan logeren we niet op Manhattan maar aan de andere kant van de Hudson-rivier in New Jersey. Een jaarlijks hoogtepunt is het fietsen van Limburgs Mooiste, een toertocht in Zuid-Limburg. Mooie herinneringen heb ik aan het fietsen met mijn zoon in de Pyreneeën en vooral in de Franse Alpen. Het leuke van schaatsen en fietsen is dat je op oudere leeftijd nog steeds goed meekunt. Ondertussen zie je de jeugd met uiteenlopende snelheden voorbij komen. Dat laatste kan ook geen kwaad; het helpt relativeren. Qua andere hobby's houd ik het vooral op literatuur en uitgaan naar theater of bioscoop.' In het kader van 400 jaar grachten gordel was 2013 een druk jaar met de oplevering van een tentoonstelling, een tv-serie en een boek. Welke grote projecten heb je voor de komende jaren in de pijpleiding? 'Op dit moment werk ik aan een volgende, grote tentoonstelling over de 19e eeuw, De IJzeren Eeuw. Die doen wij volgens dezelfde opzet als die van De Gouden Eeuw: een tv-serie van/met Hans Goed koop, een tentoonstelling in het Amsterdam Museum en een boek, alles op te leveren in februari 2015. We hopen nu al stiekem dat we daarna de 18e eeuw kunnen aanpakken. Daarnaast werk ik aan De 500 rijksten van de Republiek, een revisie en uitbreiding van mijn boek De 250 rijksten van de Gouden Eeuw (2006). Met Paul Knevel van de UvA heb ik ook nog het idee om een onderzoek op te zetten over de musealisering van geschiedenis in Nederland.' Floortje Tuinstra redacteur Archieven blad en vakspecialist Archieven bij Het Utrechts Archief. Kees in zijn werkkamer in het Amsterdam Museum, 2014. 13 up- OS nummer 5 2014 45

Archievenblad | 2014 | | pagina 45