Agenda Macht en Onmacht Evenementen 16 en 17 juni KVAN-dagen 2014: Big Archives! Meer en meer wordt de samenleving gedreven door grote hoeveelheden digitale informatie. Voor archivarissen en records managers brengt dit flinke uit dagingen met zich mee. Welke keuzes maken ze, hoe positioneren ze zich in het werkveld en in de samenleving? De KVAN-dagen 2014 hebben als thema 'Big Archives'. Er staan grote onderwerpen op de agenda: digitale duurzaamheid, digitalisering en veranderende gebruikers behoeften. Daarbij wordt niet alleen gekeken naar vandaag maar ook naar morgen: welke uitdagingen staan ons dan te wachten? Hoe moet de archivaris van de toekomst eruit zien? Presentaties van projecten en onderzoeksresultaten, debat en discussie, praktijkervaringen en gedachtenexperimenten: de KVAN-dagen bieden een breed programma over een groot thema. Beide dagen beginnen met een keynote- lezing. Op maandag 16 juni is het woord aan de bekende filosoof prof. dr. Luciano Floridi van de University of Oxford. Hij houdt zich bezig met de vele verschijnings vormen die informatie tegenwoordig aanneemt. In zijn publicaties richt Floridi zich met name op het beantwoorden van de vraag wat informatie in de 21e eeuw nou eigenlijk is. Op dinsdag neemt prof. dr. Eric Ketelaar het woord. De voormalig algemeen rijksarchivaris en emeritus-hoogleraar Archiefwetenschap zal een voordracht houden over 1000 jaar archiefgeschiedenis, gebaseerd op de voorlopige conclusies van zijn project 'A social history of Dutch archives'. Locatie: theater De Nieuwe Kolk, Assen Info: www.kvandagen.nl Nieuw: Jaarboek Stichting Archiefpublicaties Op maandag 16 juni wordt het nieuwe S@P-jaarboek Mocht en onmocht. De rol van archieven in oorlog en bij rechtsher stel gepresenteerd. De presentatie vindt plaats tijdens de KVAN-dagen in Assen. Archieven hadden en hebben verschil lende rollen in de gewapende strijd om de macht en in de macht van archieven tegen het vergeten. Strijdende partijen proberen om allerlei redenen archieven van de tegenpartij in beslag te nemen, of trachten juist zoveel mogelijk om archieven die kunnen gelden als bewijsstukken te evacueren dan wel te vernietigen. Archieven zijn nodig voor de reconstructie van de geschiedenis en de verwerking van leed. Individuele burgers hebben recht op informatie over begaan onrecht en het lot van vermisten. In die zin spelen archieven een cruciale rol in de overgang van een periode van bezetting, revolutie en onderdrukking naar een nieuw regime. Dit veertiende jaarboek van de Stichting Archiefpublicaties geeft een indruk van lopende discussies in de archivistiek over dit brede thema van macht van archieven. Het boek is ontstaan uit een samenwerking tussen Belgische en Nederlandse archivarissen. Macht en onmacht kost 27,50. Tot 1 juli is het tegen gereduceerd tarief te bestellen voor 25,00 (exclusief porto en verwerkingskosten). Degenen die maandag 16 juni deelnemen aan de KVAN-dagen, kunnen het jaarboek na 16.15 uur afhalen en besparen dan de porto- en verwerkingskosten. Intekenen en kopen kan op de webwinkel van S@P op http://sap.schrijen-lippertz.nl/. Voor afhalen dient u de kortingscode PRESENTATIE2014 (hoofdletters) toe te voegen. Voor betalingen met rekening vooraf dient de factuur op 9 juni voldaan te zijn. Oktober 2014 Inschrijving Maand van de Geschiedenis gestart Van 1 t/m 31 oktober 2014 vindt de elfde editie van de Maand van de Geschiedenis plaats. Met jaarlijks honderden deel nemende instellingen en een groot bereik in de landelijke en regionale media is de Maand van de Geschiedenis rol van archieven Ln oailojjen bij rechtsherstel uitgegroeid tot het grootste historische evenement van Nederland. Een maand lang vinden in heel het land activiteiten plaats voor jong en oud. De inschrijving voor 2014 is gestart. De organisator van de Maand van de Geschiedenis, het Nederlands Openlucht museum, nodigt instellingen als musea, archieven, bibliotheken, historische verenigingen, filmhuizen en gemeenten uit om in oktober een activiteit te organiseren rondom het thema 'Vriend Vijand'. Anno 2014 lijkt vriendschap alomtegen woordig. Nederlandse ouders willen bevriend zijn met hun kinderen, bedrijven werpen zich op als trouwe kameraad en op social media draait het om het onderhouden van vriendschappen. Internationaal heeft Nederland tal van vrienden en bondgenoten, en tot een paar jaar geleden noemde ook de politie zich je beste vriend. Tegelijkertijd is ontvrienden een trend, woeden er op alle continenten oorlogen en sluimeren overal conflicten. Wie waren en zijn eigenlijk onze vrienden en vijanden? Hoe gingen en gaan we met hen om en hoe doen zij dat met ons? De Maand van de Geschiedenis zet dit jaar vriend en vijand in de spotlights. Deelnemende instellingen kunnen vanaf nu tot en met 4 augustus 2014 hun activiteiten aanmelden op maandvande- geschiedenis.nl. De activiteit krijgt een eigen pagina op de website en er is een grote landelijke, regionale en lokale mediacampagne waarin de activiteit onder de aandacht wordt gebracht. Deelnemers vinden op maandvande- geschiedenis.nl meer informatie over deelname en inspiratie over het thema Vriend Vijand. Info en aanmelden: www.maandvandegeschiedenis. nl 38 2014 nummer 5

Archievenblad | 2014 | | pagina 38