ARCHIDIS Summer School 2013 SNAAI Lab Internationaal en interactief Ontspanning Een blik over de grenzen Tanja Holt en Stella Mechelse Niet alle archivarissen en records managers in spe genoten afgelopen zomer van een lange vakantie. Vijf studenten en twee docenten van de UvA en HvA maakten zich aan het eind van het collegejaar 2012-2013 op voor de twee weken durende Summer School van 'The Archives and Records Challenges in the Digital Information Society' (ARCHIDIS). Het thema van deze Summer School was 'Appraisal and social memory'. Deze keer werd de Summer School georgani seerd door het Centre for Archive and Information Studies van de Universiteit van Dundee in Schotland. Dankzij het EU-fonds 'Erasmus intensive learning' was het mogelijk om drie jaar op rij een Summer School te organiseren voor studenten en docenten met een verschil lende visie op records management en archiveren uit diverse Europese landen. De voorbereidingen begonnen al half april. Dat was ook wel nodig, want een intensief programma werd het zeker! Er moest een pittige literatuurlijst worden gelezen, een essay worden geschreven en kennis worden gemaakt met de andere studenten via de speciaal voor het programma aangemaakte digitale leeromgeving. Op 28 juli was het dan eindelijk zover en stapten we op het vliegtuig naar Dundee. De volgende ochtend gingen we snel van start. Logisch, want er stond veel op het programma! Het was aan het begin Archivarissen in de Highlands (foto Karsten Uhde). een beetje aftasten, maar na de inmiddels befaamde sessie 'Chocolate- appraisal' van Hans Waalwijk en Elizabeth Shepherd was het ijs gebroken. Alle studenten hadden chocolade mee gebracht uit hun eigen land en in groepjes werden de verschillende soorten chocolade gewaardeerd. Dit bleek een uitstekende manier om met elkaar kennis te maken. In de verschillende sessies werden actuele onderwerpen aangesneden waar het beroepenveld nu mee worstelt. Het waren niet alleen hoorcolleges: we werden ook uitgedaagd om goed over de stof na te denken, bijvoorbeeld door met elkaar in debat te gaan over de nieuwe Europese privacy- verordening en de gevolgen voor archieven. De sessie van Bart Ballaux zorgde voor een opgewekte sfeer met een serieuze ondertoon: hoe geef je het belang aan van een goed archiveringssysteem als de medewerkers het vooral zien als extra werk? Met als doel het leren werken in een internationale groep werden studenten met verschillende nationaliteiten bij elkaar geplaatst voor de eindopdracht: een presentatie over een specifiek aspect van appraisal. De hoofdvraag was: 'Hebben we het wel over hetzelfde?' Enkel al het woord 'archief' bleek veelvuldig stof voor discussie. De achtergronden van de deelnemende studenten verschilden zodanig van elkaar dat niet altijd iedereen hetzelfde doel voor ogen had. Hier was bij de eindopdracht echter niets van te merken. Alle groepen gaven een boeiende presentatie. Naast de intensieve programmaonder delen waren er ook genoeg momenten voor ontspanning. Zo was er een pizza-avond, een 'whisky en haggis appraisal' en werd de lokale disco onveilig gemaakt. Ook hebben we van de prachtige Schotse natuur mogen genieten bij Glen Coe, bezochten we het archief van Glammis Castle en werden we een dag losgelaten in de Schotse hoofdstad Edinburgh. De Summer School heeft ons als studenten bewustgemaakt van de waardering- en selectiepraktijk in internationaal perspec tief. Het heeft ons blikveld verruimd en ons doen inzien dat iets wat heel logisch lijkt voor de een, niet altijd zo logisch is voor de ander. Al met al was deze Summer School een waardevolle ervaring die we toekomstige studenten archivistiek ook toewensen. Dit was de laatste ARCHDIS Summer School over appraisal, maar er wordt hard gewerkt aan een nieuwe serie Summer Schools, nu over het thema 'access and accessibility1Het hoe en wat hangt onder meer af van de veranderingen die worden doorgevoerd in het Erasmusprogramma. Tanja Holt student Informatie Media, specialisatie Archivistiek, Hogeschool van Amsterdam. Stella Mechelse student Archiefweten schap, Universiteit van Amsterdam. fdi nummer 5 2014 35

Archievenblad | 2014 | | pagina 35