Aan de slag Beperkte beleidsruimte Nieuwe kennis nodig gevolg hebben dat een archiefinstelling de prioriteiten noodgedwongen drastisch moet bijstellen, ook al staat dat haaks op de eigen visie. Met name organisaties die onderdeel uitmaken van een gemeentelijke organisatie, worstelen met rol- en bevoegdheidsvraagstukken en hebben behoefte aan ondersteuning. BRAIN is met Archief 2020 in gesprek om adequate ondersteuning tot stand te brengen voor instellingen die serieus werk willen maken van kwaliteitszorg en de verbetercyclus op gang willen brengen. Dat kan veel instellingen een beslissend zetje in de goede richting geven. Het getuigt van lef om je als instelling kwetsbaar op te stellen door jezelf door een buitenstaander positief kritisch te laten spiegelen. Een gesprek met een externe adviseur, zoals de heer Den Eerzamen deze heeft gevoerd bij een drietal archieven, biedt echter wel de basis voor het identificeren en oppakken van verbetermaatregelen. Het risico van zelfevaluaties is dat, doordat je zo intensief inhoudelijk met de materie bezig bent, je zelf niet altijd de gevaren en kansen ziet (bedrijfsblindheid). Maar ook zonder die steun kunnen instellingen best aan de slag. Daarvoor is nu al een handige en inspirerende best practice van een middelgroot archief beschik baar. Leden van BRAIN kunnen deze gratis downloaden via: http://www. archiefbrain.nl/downloads/toetsing_ kwaliteitszorg_archief_2013_leeg.doc. Behalve een mooie handreiking voor kwaliteitszorg is dit ook een prachtig voorbeeld van de manier waarop instellingen elkaar binnen een branche vereniging kunnen versterken, en van de manier waarop BRAIN al jaren werkt: door, met en voor leden. Rens Frommé bureaumedewerker BRAIN. Frisse ideeën opdoen in de buitenlucht. goed op de hoogte zijn van de ontwik kelingen binnen de overheidsinformatie voorziening en van de nieuwste ICT- ontwikkelingen. Tegelijkertijd moeten ook de archivistische kennis en de inhoudelijke kennis van de collectie en de lokale samenleving op peil blijven. Door het sterke verloop en de vergrijzing van personeel komt juist deze kennis in het gedrang. Ook adviesvaardigheden van medewerkers en het vermogen van de organisatie om via de sociale media helder en klantgericht te communiceren moet beter ontwikkeld worden. Dat vergt in veel instellingen niet alleen een investering in de ontwikkeling van individuele medewerkers, maar ook in de cultuur van de organisatie als geheel. Ontwikkelings- en veranderingsbereidheid zijn belangrijke randvoorwaarden om archiefinstellingen toekomstbestendig te maken. Overheidsarchiefinstellingen opereren vaak in een politieke context die sterk veranderlijk is en onduidelijk beïnvloed baar. Sommige instellingen geven aan weinig ruimte te hebben voor eigen langetermijnbeleid. Wisselingen van bestuurders en/of veranderingen in de organisatorische ophanging kunnen tot waardering en selectie, ordenen en structureren van informatie en (actieve) openbaarheid. Om die waarde daadwerkelijk te kunnen verzilveren, moeten ze beter in positie komen. 2. De aansluiting op de veranderende vraag van klanten: meer maatwerk, meer interactie, meer kanalen (fysiek, Facebook, Twitter, blogs, fora, chat et cetera), meer doelgroepen met meer verschillende behoeften en vragen, wisselende rollen en verhoudingen (klant wordt leverancier; gaat zelf ook toegangen maken, bronnenverzame lingen aanleggen, digitale toepassingen realiseren). 3. Het formuleren van eigen informatise- ringsbeleid en het treffen van de juiste voorzieningen daarvoor. Veel archief instellingen maken deel uit van grotere gehelen en zijn daarvan in sterke mate afhankelijk op het gebied van auto matisering. Dat sluit echter vaak slecht aan bij de behoeften van de archiefinstelling. Om op deze punten daadwerkelijke verbeteringen te kunnen realiseren, is veel nieuwe kennis nodig en moeten archiefmedewerkers nieuwe vaardig heden leren. Archiefinstellingen moeten nummer 5 2014 29

Archievenblad | 2014 | | pagina 29