Verbeteren kun je leren BRAIN helpt archieven bij zelfevaluatie kwaliteitszorg BRAIN en haar leden maken al een aantal jaar serieus werk van kwaliteitszorg. Iedere organisatie is zelf verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van haar dienstverlening, de bedrijfsvoering en het werk dat de instelling verricht. De sectie Kwaliteit van de branchevereniging ondersteunt archiefinstellingen met instrumenten, hulpmiddelen en studiedagen. Leereffecten door samenspraak Rens Frommé I In 2013 zette BRAIN een aantal belang rijke stappen om zelfregulering in de branche te bevorderen. Het Kwaliteits handboek Archieven en de bijbehorende Quick Scan werden in het voorjaar verspreid onder alle leden van BRAIN. De Quick Scan is een korte vragenlijst om de kwaliteit van allerlei aspecten van de organisatie en dienstverlening in kaart te brengen. Het Kwaliteitshand boek bevat een set van kwaliteitsnormen, deels ontleend aan generieke kwaliteits zorgsystemen, deels aan archiefspecifieke wetten en normen. Om deze kwaliteits instrumenten landelijk meer bekendheid te geven, organiseerde BRAIN in de zomermaanden vier regionale informatie bijeenkomsten. Hier maakten veel archieven kennis met de instrumenten. In de zomer werden vervolgens het Handboek en de Quick Scan gedigitali seerd en onderling gekoppeld. Alle BRAIN-leden ontvingen in september een oproep om de Quick Scan online in te vullen. Het Kwaliteitshandboek en de Quick Scan zijn primair bedoeld voor zelfevaluatie; dat wil zeggen dat een archiefinstelling zelf de kwaliteit van de organisatie en de dienstverlening in kaart brengt en op basis daarvan actiepunten formuleert om de kwaliteit verder te verbeteren. Een zelfevaluatie is Studiedag 'De instrumenten voorbij' (foto's part. co!!.) per definitie enigermate subjectief. Door er meerdere mensen - liefst uit verschil lende lagen van de organisatie - bij te betrekken en de vragenlijst onderwerp van gesprek te maken, maakt subjectivi teit plaats voor intersubjectiviteit, zijn de resultaten veelzeggender en is vooral het (leer)effect van het werken met de Quick Scan groter. De Quick Scan levert geen gegevens op over (de kwaliteit van) de output van organisaties, maar van de kwaliteit van nummer 5 2014 27

Archievenblad | 2014 | | pagina 27