r Wat verandert er? Slim bouwen door 'bimmen' Olievlek Nog meer transparantie: VISI Transparant bouwen doe je niet alleen met een model. handbereik. Ontwerpen van gebouwen op de pc is anders dan op de tekentafel en leidt tot andere bouwvormen en -wijzen. De grootste verandering is samenwerking en transparantie. Nieuwe technieken maken het mogelijk om opdrachtgevers en toekomstige beheerders vanaf dag één van het ontwerp te laten meekijken en mee te laten denken en beslissen over het eindresultaat. Klinkt logisch, maar verschilt dat dan van de huidige situatie? In de 'oude/gangbare' situatie was/is de realisatie van bijvoorbeeld een brug, in delen opgeknipt. Stel: beheerders van een brug constateren een probleem dat niet met eenvoudig herstelwerk op te lossen is. Er is een grondige verbouwing nodig, bijvoorbeeld de aanleg van een tweede rijbaan. Vervolgens krijgt een architect een opdracht een ontwerp te maken. Dit ontwerp wordt na goed keuring de basis van een bestek waar mee ingenieurs en aannemers aan de slag gaan. Na oplevering wordt de brug weer overgedragen aan de beheerders. Deze werkwijze levert een aantal knel punten op, met name op het moment van overdracht van de architect aan de ingenieurs/aannemers en de overdracht van de ingenieurs/aannemers aan de beheerders. Problemen die vergelijkbaar zijn met het doorfluisteren van een woord in een kring, dat de meesten van ons zich nog wel uit de kindertijd kunnen herinneren. Het eindresultaat is bijna altijd anders dan bij het begin de bedoeling was. Dat kan leiden tot kosten om zaken te herstellen, faalkosten. Niemand zit te wachten op rotondes waar nieuwe, net bestelde bussen de bocht niet kunnen maken, of funderings palen die door kabels en leidingen gaan. Deze kosten zijn binnen de gangbare bouw opgelopen tot 10 a 15 procent van de aanneemsom. Miljarden euro's op jaarbasis. Kosten die het gevolg zijn van onvoldoende transparantie en problemen in de communicatie. Nieuwe technieken maken driedimen sionaal ontwerpen mogelijk. In plaats van een platte tekening ontstaat een model. Een model waar je doorheen kunt lopen en waar virtueel getest kan worden of met alle aspecten rekening gehouden is, het zogenaamde clash detection. Hierdoor wordt een funde ringspaal alleen virtueel door de kabels geslagen. Dit vereist echter dat vanaf de eerste ontwerpen alle betrokken partijen aan tafel zitten en hun informatie aanleveren. Dit betekent dat ontwerpers/ architecten, ingenieurs en beheerders allemaal dezelfde taal spreken. Informatie moet gestandaardiseerd zijn om ingevoerd te kunnen worden in een grote database: het Bouwwerk Informatie Model (BIM). Werken met een dergelijk model - het zogenaamde 'bimmen' - leidt tot standaarden. Open standaarden, aangezien de sector wil voorkomen dat bepaalde marktpartijen een zodanige positie innemen dat zij bepalen wat mogelijk is. Dit gebeurt zowel nationaal als internationaal. In Nederland wordt deze ontwikkeling gestimuleerd door de BIR (Bouw Informatie Raad), internatio naal door Building Smart. Samen werkingsorganen van opdrachtgevers (Rijkswaterstaat, ProRail en grote gemeenten zoals Rotterdam) en opdrachtnemers (veelal grote aannemers als DURA Vermeer, Heijmans en BAM) willen door 'slim bouwen' belemmeringen wegnemen. Deze ontwikkelingen gaan dermate hard dat het werken met een Bouwwerk Informatie Model door opdrachtgevers steeds vaker als eis wordt gesteld. De Tweede Maasvlakte is met een dergelijk model gerealiseerd, het nieuwe Centraal Station in Rotterdam, in Utrecht de verbouwingen rond het Centraal Station, in Almelo het nieuwe stadhuis. Kortom, het verspreidt zich als een olievlek. Nu nog vooral als tool ingezet bij het ontwerpen, maar ook steeds vaker bij het beheren van objecten. En steeds vaker bestaan dergelijke modellen uit verschillende databestanden. Er zijn nu al databestanden die uit zeven verschil lende databases bestaan. Het 3D BIM- model wordt dan een 7D BIM-model. Over de grens kijkend zie je een aantal ontwikkelingen waarvan het zeer waarschijnlijk is dat deze de komende jaren ook in Nederland gaan plaats vinden. In Scandinavië stelt de overheid het werken met een BIM-model verplicht. In plaats van een bouwaanvraag met bijbehorende berekeningen en tekeningen wordt een BIM-model aangeleverd. Zal ons omgevingsloket (OLO) waar we de bouwaanvraag indienen, toch nog even aangepast moeten worden om dergelijke modellen te ontvangen? En hoe zullen onze studiezalen, fysiek en virtueel, dergelijke modellen gaan aanbieden? Transparant bouwen doe je niet alleen met een model. Een groot deel van de nummer 5 2014 25

Archievenblad | 2014 | | pagina 25