Bouwen met informatie, ook iets voor archivarissen? We bouwen wat af: woningen, bruggen, voetbalstadions, het kan niet op. Er moet worden getekend, ontworpen, getest en informatie moet worden vastgelegd. Vergunningen worden verstrekt en de financiering wordt zo transparant mogelijk gepresenteerd. Weg met de bouwfraude, leve de archivering en openbaarheid. Simpel? Praat mee op de KVAN-dagen. Van architect tot archivaris De grootste verandering is samenwerking en transparantie. Drie oorzaken Theo Kremer Komende KVAN-dagen in Assen (16-17 juni) wordt een sessie georganiseerd voor vakgenoten inzake de nieuwste ontwikkelingen over 'bouwinformatie'. 'Is dat niet veel meer iets voor ingenieurs of architecten?' Die reactie kreeg ik bijna letterlijk toen ik in januari collega's uitnodigde voor een symposium in Amsterdam getiteld 'Bouwen met informatie'. Ja, het is inderdaad iets voor ingenieurs en architecten, maar het is ook iets voor DIV'ers en informatiemanagers met een sterke ICT-achtergrond en ICT'ers. En ik denk ook iets voor archivarissen. Technische informatie over bestaande bebouwing, bijvoorbeeld een brug of een dijk, zit als het goed is in een dossier dat de archivaris beschikbaar kan stellen. Nieuwbouw is gevat in nieuwe infor matie, meestal digitaal. Als een brug nog tweehonderd jaar mee moet, is het wel handig als de bijbehorende informatie ook tweehonderd jaar (duurzaam) beschikbaar blijft, en daar komt ons vakgebied om de hoek kijken. Sinds enkele jaren voltrekken zich funda mentele wijzigingen met betrekking tot 'bouwinformatie'. Honderden jaren werd bij de aanleg van een dijk of brug een tekening gemaakt. Een tekening op een stuk perkament, papier, later op calque en sinds midden jaren tachtig met vectoren op de pc. Tekeningen die vervolgens in PDF werden omgezet, geplot en vervolgens op papier of gescand in een archief verdwenen. Dit proces is aan het verdwijnen. De hele organisatie van tekenen, berekenen, leveren, toezicht houden en beheren van bouwobjecten en bijbehorende informatie verandert grondig en radicaal. En wat betekent dat voor ons? Wij moeten mee in de vaart der volkeren en inspelen op de huidige radicale verande ringen die ik in het navolgende zal schetsen. Aan deze fundamentele wijzigingen liggen drie oorzaken ten grondslag: 1. Behoefte aan een nieuw verdien- model binnen de bouw; 2. De economische crisis; 3. Mogelijkheden die ICT biedt. Ad 1. Behoefte aan een nieuw verdienmodel. De parlementaire enquête naar de bouwfraude, begin 2002, leidde ertoe dat prijsafspraken, tot dan toe gewoon en algemeen aanvaard, niet meer konden. Echter, de (forse) kosten voor bouwbedrijven, offertes en berekeningen, die tot dan toe onderling verrekend werden, kwamen nu ten laste van bouwondernemingen, zonder de zekerheid van een opdracht. De uitdaging werd dan ook: 'Hoe transparant geld te verdienen?' Onze samenleving wil dat duidelijk is wie waar geld aan verdient bij de realisatie van kapitaalintensieve infrastructuur. Denk bijvoorbeeld aan de aanleg van de Tweede Maasvlakte in de Rotterdamse Haven (kosten 2,9 miljard). Ad 2. De economische crisis. Na 2008 klapte de gehele bouwsector vrijwel geheel in. Prijzen die tot dan toe grif werden betaald, werden niet meer geaccepteerd. Bedrijven vielen om en alleen degenen die tegen de laagste prijs konden leveren en zeer veel service en transparantie boden, maakten nog kans op werk. Ad 3. Mogelijkheden die ICT biedt. Steeds snellere verbindingen, steeds betere pc's, die bij gelijkblijvende kosten betere resultaten bieden. Hierdoor komen ingewikkelde koppelingen van verschillende systemen die zeer veel geheugenruimte vragen binnen 24 2014 nummer 5

Archievenblad | 2014 | | pagina 24