r r r De wereld is hybride en multimediaal. Blinde vlek Waardering en selectie zullen grotendeels geautomatiseerd uitgevoerd moeten kunnen worden. Omslagpunt Overbrenging We kunnen niet meer spreken in termen van wij en zij. Samenwerken is een gedeelde onder neming tussen archief vormer en -beheerder. Noodzakelijke voorwaarde Noten het ons ook aan herinnert, is dat de verplichtingen die gelden voor papieren informatie net zo goed gelden voor digitale informatie en dat de urgentie om aan die verplichtingen te voldoen groter zou moeten zijn. Om hier iedereen, mee te nemen in die urgentie haal ik een aantal conclusies uit het rapport naar voren. Een belangrijke bevinding is dat digitaal archief bij sommige kerndepartementen lijkt te worden beperkt door de omgeving waarbinnen informatie wordt beheerd: digitaal archief is alleen datgene wat binnen een DMS wordt beheerd. Andere digitale informatie wordt niet gerekend tot het archief. Dat is een gevaarlijke blinde vlek, wordt geconstateerd. Zeker omdat ook terecht wordt gesteld dat de papieren aanwas nog niet ten einde is. Die constatering is een belangrijke. De afgelopen jaren is er veel geïnvesteerd en bereikt op het gebied van digitale informatievoorziening en archivering. De aandacht gaat uit naar digitaal, want wie betaalt, bepaalt. De aanname is altijd geweest dat er een soort wedijver bestaat tussen papieren en digitale informatie. Er komt een omslagpunt waarna we verlost zijn van onze papieren last. De EGI laat ons echter zien dat er vooralsnog en waarschijnlijk altijd sprake zal zijn van meerdere informatievormen en dat de aandacht uit moet gaan naar alle daarbij behorende verschijnings vormen. Het is niet 'of-of', maar 'en-en'. Dat is een belangrijke constatering. We kunnen onze uitdaging niet alleen in termen van digitaal of papier formuleren. De wereld is hybride en multimediaal. Wanneer we archief als procesgebonden informatie definiëren, dan is er geen omslagpunt en hebben we altijd te maken met meerdere vormen van informatie die niet los van elkaar gezien kunnen worden. Soms moeten we echter wel radicaal afrekenen met ons verleden en is er sprake van een omslagpunt. Dat blijkt uit de bevindingen ten aanzien van waardering en selectie. Om de digitale aanwas van informatie te kunnen beheersen, is er veel werk verzet om de waardering- en selectie-instrumenten geschikt te maken voor deze digitale tijd. De EGI signaleert dat ondanks deze innovatie het werken met nieuwe vormen van selectielijsten nog niet gereed is, zolang we waarderingsbeslis singen niet kunnen koppelen aan het moment van de creatie van informatie. Waardering en selectie zullen groten deels geautomatiseerd uitgevoerd moeten kunnen worden. Daarnaast dienen we te beschikken over een fijnmaziger instrumentarium. Met onze huidige instrumenten bewaren we of te veel of te weinig. Ze roept op om snel 'een op de digitale omgeving toegesneden selectiemethodiek' beschikbaar te stellen. Een oproep waar creatieve geesten vast wel een oplossing voor weten te vinden. De creatieve geesten moeten sowieso aan de slag, want het rapport maakt ook duidelijk dat archiefinstellingen (en ik extrapoleer hier naar alle bestuurslagen) niet alleen hun archiefvormers moeten aansluiten, maar ook zichzelf. Het laatste thema 'Overbrenging' is voor archief vormers en archiefinstellingen in het digitale tijdperk nog 'terra incognita'. Op dat koppelpunt lijken archiefvormers en archiefbeheerders elkaar nog onvol doende te ontmoeten. Dat is ook niet opmerkelijk, want hoewel er eerder werd geconstateerd dat een applicatie niet de definitie van archief kan beperken, lijken de grenzen van een applicatie wel de grenzen van de samenwerking tussen archiefvormer en archiefbeheerder te bepalen. Overbren ging is namelijk van nature geen functionaliteit die wordt aangeboden. Als gevolg van 'eiland-automatisering' kan informatie uitstekend worden gecreëerd, beheerd en uitgewisseld, zolang het maar binnen het eigen ecosysteem gebeurt. Wat bij ons thuis tussen Microsoft en Apple gebeurt, gebeurt in het groot tussen de verschil lende systemen van de overheid: uitwisseling en daarmee overbrenging is alleen mogelijk via workarounds, kunstgrepen of doorontwikkeling. Iets waarvan je verwacht dat het met een druk op de knop (in ieder geval technisch) geregeld kan worden, blijkt een enorme (en daarmee kostbare) klus te zijn. Het Nationaal Archief is de uitdaging met vijf kerndepartementen aangegaan om een oplossing te realiseren binnen het programma DWR-Archief. Dat is ook de route die de EGI aanbeveelt: samenwerken is een noodzakelijke voorwaarde om informatie tussen de departementen te kunnen delen. Het samenwerken krijgt hierdoor een geheel andere dimensie. Waar samenwerking voorheen startte op het moment van overdracht, is het startpunt inmiddels het moment van inrichting van het informatieproces. We kunnen niet meer spreken in termen van wij en zij. Samenwerken is een gedeelde onder neming tussen archiefvormer en -beheerder. Voor tegenstrijdige belangen die soms met overheidsinfor matie lijken te zijn gemoeid, is geen plaats meer. En dat is misschien de grootste omslag of aansluiting die gemaakt moet worden. 1 Voor het rapport zie: http://www. erfgoedinspectie.nl/archieven/ publicaties/detail/duurzaam-duurt-het- langst/674. 2 Voor de reactie van de minister zie: http://www.rijksoverheid.nl/documenten- en-publicaties/kamerstukken/2014/01 /15/aanbiedingsbrief-bij-rapport-duur- zaam-duurt-het-langst.html. Ruud Yap redacteur Archievenblad en contractmanager bij het Nationaal Archief. nummer 5 2014 23

Archievenblad | 2014 | | pagina 23