Duurzaamheid Duurzaam duurt het langst Op 15 januari bood de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) het rapport Duurzaamheid duurt het langst van de Erfgoedinspectie (EGI) aan bij de Tweede Kamer.1 Het rapport gaat over de digitalisering bij de kerndepartementen en behandelt de vraag of de departementen daarbij de afgesproken digitaliseringsdoelstellingen halen en of wordt voldaan aan de archiefwettelijke eisen voor een goede, geordende en duurzaam toegankelijke staat van de digitale archieven. Complex landschap met complexe problemen Digitalisering en duurzame toegankelijkheid van informatie bij de kerndepartementen Ruud Yap Het rapport geeft inzicht in de stand van zaken rondom de digitalisering en duur zame toegankelijkheid rondom de thema's digitaal werken en digitaal archief, sturing en samenwerking, normen, audits en control, waardering en selectie, over dracht en uitwisseling van gegevens en overbrenging. Het rapport leest niet als een goed- nieuws-show. Voldoende komt alleen voor als onderdeel van 'onvoldoende', de zoekterm 'positief' geeft geen resul taten en 'succesvol' wordt voorafgegaan door 'relatief'. De conclusie is duidelijk: binnen de rijksoverheid moet volgens het rapport nog veel werk worden verzet voordat de doelstellingen rondom digitalisering en het streven naar duur zame toegankelijkheid van informatie zullen worden behaald. De minister van OCW is eerlijk in haar reactie op het rapport: zij deelt 'het algemene beeld van het rapport dat tweeledig is. Enerzijds zal het doel van invoering van digitaal documentbeheer bij alle kern departementen in 2015 grotendeels worden gehaald. Anderzijds moet er nog een forse inspanning worden geleverd, wil er per 2015 ook van duurzaam beheer conform de archiefwettelijke eisen sprake zijn.'2 Daarmee duurt duur zaamheid niet alleen het langst, het duurt ook lang voordat we over duur zaamheid kunnen spreken. Wie van de inhoud van het rapport kennis wil nemen, wijs ik zonder meer door naar het rapport zelf. Het rapport is Erfgoedinspectie Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap gebaseerd op intensieve inspecties bij drie departementen, uitvragen bij de overige departementen en de jaarlijkse monitor van de EGI. Het bouwt voort op het beeld dat we kennen van de digitale informatiehuishouding: er is sprake van een complex landschap met complexe problemen en grote uitdagingen. Waar 22 2014 nummer 5

Archievenblad | 2014 | | pagina 22