Noten Openbaarheid en toegankelijkheid Wat we natuurlijk hopen is dat er veel collega's aanschuiven in het atelier, in welke vorm van betrokkenheid dan ook, en dat het atelier zich bewijst als model bij uitstek voor het uitwerken van actuele vraagstukken en als onderwijs- en onderzoeksomgeving in het kader van scholing en bijscholing door onderzoekend leren voor studenten, docenten en professionals binnen het archief- en informatiedomein, uiteraard in interactie met aanpalende disciplines. Wie mee wil doen, of meer wil weten, kan mailen naar: erika@stroomin.nl of els.vandenbent@ahk.nl. Tijdens de KVAN-dagen zijn we onder andere te vinden bij de postersessie over de ateliers. 1 Dit rapport is in 2007 uitgebracht door de Commissie Waardering en Selectie, een door de algemene rijksarchivaris samengestelde commissie, onder voorzitterschap van prof. dr. K.J.P.F.M Jeurgens. 2 Archief 2020, Programmaplan 2013-2016, p. 13. 3 Zie: http://www.nationaalarchief. nl/onderwerpen/waardering-selectie/ projecten/maatschappijbrede-trendana- lyse-1976-2005. Te hopen is dat dit project door het NA of een externe partij geëvalueerd wordt, zodat niet alleen de domeinalyses maar ook de leererva ringen die zijn opgedaan, voor iedereen beschikbaar komen. Op dit moment heeft het NA daar nog geen plannen voor. 4 Van Twist, M.J.W., Chin-A-Fat, N.M.H. Bressers, D., Bewaren hoe het was, volgens de principes van hoe het wordt. Systeemanalyse in verband met de selectielijst van gemeentelijke archief- bescheiden (Den Haag: Nederlandse School voor Openbaar Bestuur, 2014). 5 Mondelinge toelichting vanuit VNG. 6 Zie: www.bewaarals.nl. Zie ook: Van der Heijden, K., 'Wanneer gooide jij je laatste floppy weg?', in: Vermeer, T., e.a., Particuliere Archieven. Fundamenten in Beweging (S@P jaarboek 12, 2013). 7 Boudrez, F., 'Iedereen digitale archivaris', in: Vermeer, T., e.a., Particuliere Archieven. Fundamenten in Beweging (S@P jaarboek 12, 2013). 8 http://www.rijksoverheid.nl/ documenten-en-publicaties/ rapporten/2013/09/01/visie-open- overheid.html, geraadpleegd 15-01 2014; http://www.rijksoverheid.nl/ documenten-en-publicaties/ rapporten/2013/09/01/actieplan- open-overheid.html, geraadpleegd 15-01-2014. 9 Zie probleemschets actieve openbaarheid WABO in: Van den Bent, E., e.a., 'Onderzoekend leren in de praktijk', Informatieprofessional (2013), nr. 9, pp. 25-27. 10 http://www.vng.nl/onderwerpen- index/recht/wet-openbaarheid-van- bestuur/nieuws/initiatiefwet-open- overheid-eerste-vng-reactie, geraadpleegd 12-02-2014; https:// groenlinks.nl/nieuws/wet-open-over- heid, geraadpleegd 12-02-2014. 11 Zie http://www.nationaleom- budsman-nieuws.nl/nieuws/2013/ ombudsman-doet-aanbevelingen-wet- openbaarheid-van; http://www. nationaleombudsman-nieuws.nl/sites/ default/files/naar_een_open_neder- landse_overheidfinaal_2_0.pdf; http:// www.nationaleombudsman-nieuws.nl/ sites/default/files/rapport_2011-204. pdf, 26-03-2014. 12 Het streven is instrumenten op te leveren, maar het onderzoek kan natuurlijk ook tot de conclusie leiden dat actieve openbaarheid niet realiseerbaar is. 13 Voor informatie over scrum zie Wikipedia, http://nl.wikipedia.org/ wiki/Scrum_(softwareontwikkelme- thode), geraadpleegd 21-02-2013. Els van den Bent docent Archieven, Reinwardt Academie. Erika Hokke zelfstandig archivaris en adviseur, STROOMin. Op 7 april jongstleden liet het ministerie van Economische Zaken in een persbericht weten dat het Russische oliebedrijf Summa en het Nederlandse opslagbedrijf VTTI in de Rotterdamse haven definitief een nieuwe olieterminal gaan bouwen. Om te weten te komen hoe de vergunningverlening precies was verlopen, deed De Correspondent een verzoek om informatie op basis van de Wet openbaarheid van bestuur (Wob). Want niet de rijksoverheid, maar alleen de provincie kon hiervoor een vergunning hebben afgegeven. Het Wob-verzoek werd ingediend bij het ministerie van Economische Zaken, de provincie Zuid-Holland en de gemeente Rotterdam. 'Al snel kwam er een telefoontje van de woordvoerder van Kamp. Of we ons verzoek niet konden intrekken. Reden: het was een heleboel werk en bovendien had het ministerie hier niets over te zeggen. Maar het ministerie had zelf geschreven dat Kamp belemmeringen had weggenomen en dat in verband gebracht met de vergunningen. Dat was niet handig geweest, vond de woordvoerder die helemaal niet over de WOB-verzoeken op het ministerie gaat, want de minister kon dat helemaal niet.' Maar waarom zou dat verzoek dan zoveel werk moeten kosten? Zes weken later kreeg De Correspon dent als antwoord dat het ministerie niet over de relevante documenten beschikte. De gemeente Rotterdam stuurde een viertal documenten, twee openbare stukken die ook op internet stonden en twee weinig informatieve brieven van de provincie. Verder berichtte de gemeente het verzoek te hebben doorgestuurd aan het Havenbedrijf. 'Maar dat liet weten geen commentaar te hebben op ons verzoek.' De provincie Zuid-Holland reageerde door het verzoek door te sturen naar de Milieudienst Rijnmond (DCMR), die de vergunningverlening voor terminals behan delt. Deze dienst versterkte De Correspondent een schijf met duizenden pagina's aan rapporten, adviezen, notulen en e-mails. 'Dat materiaal bleek hoogst interessant. Er rijst een beeld uit op van een procedure die onder hoge druk staat. Het MOET snel, staat met kapitalen in een interne email. Alhoewel er grote twijfels bij de Milieu dienst waren over de plannen. Twijfels die tot op de dag van vandaag bestaan.' Bron: Tomas Vanheste, De Russisch-Nederlandse oliedeal die er moet en zal komen', https://decorrespondent.nl/399/de-russisch-nederlandse-oliedeal-die-er- moet-en-zal-komen/15476588358-1f4b1b39, geraadpleegd 8 mei 2014. nummer 5 2014 21

Archievenblad | 2014 | | pagina 21