Onderzoeksvragen Actieve openbaarheid Doel en resultaten Door disciplines te combineren, kunnen creatieve oplossingen ontstaan. overheden bepaalde informatie uit eigen beweging openbaar moeten maken. Ook moeten overheden een register bijhouden van (een deel) van de documenten en datasets waarover zij beschikken.10 De vraag is wat de consequenties van de invoering van dit voorstel zijn voor WABO-dossiers. Bij het onderzoek wordt zeker ook het recente onderzoek door de ombudsman naar de werking van de huidige Wet openbaarheid van bestuur betrokken.11 De vraag die centraal staat in het Atelier Actieve openbaarheid, luidt als volgt: Wat houdt het bestuurlijke begrip actieve openbaarheid precies in als het gaat om WABO-dossiers, en is deze actieve openbaarheid en toegankelijk heid te realiseren Daartoe onderzoeken we het begrip actieve openbaarheid (ook in relatie tot niet-actieve openbaarheid), de behoeften aan actieve openbaarheid, de kaders voor actieve openbaarheid, de belemmeringen en mogelijke oplossingen die er zijn op juridisch, technisch, archivistisch en organisatorisch vlak. De volgende concrete vragen passeren de revue: - Wat is de behoefte aan actieve openbaarheid bij burger, bestuur en ambtenaren? Is deze behoefte er? Welke wensen leven er? En hoe verhouden de behoeften van burger, bestuur en ambtenaar zich tot elkaar? (wensen) - Leidt actieve openbaarheid ook tot meer of betere toegankelijkheid van overheidsinformatie? Of ontstaat er dan een 'informatiechaos', waar de burger zijn/haar weg niet in kan vinden? (wensen) - Wat maakt het behandelen van WOB- verzoeken tijdrovend? Valt dit wel op te lossen? Wat moet er dan gebeuren? (belemmeringen en oplossingen) - Wat zijn de juridische kaders en belemmeringen voor actieve openbaarheid? Wat zijn de juridische mogelijkheden? Hoe kunnen we de juridische belemmeringen aanpakken? (juridisch) - Valt in het DMS de 'actieve openbaar heid by design' in te regelen? Wat zijn de belemmeringen, mogelijkheden en oplossingen vanuit ICT en archivistiek? Wat betekent dit voor metadata, autorisaties en andere inrichtings aspecten van het DMS? (technisch en archivistisch) - Wat betekent de spanning tussen enerzijds de visie op/wens tot actieve openbaarheid en (grotere) transparantie van het overheidshandelen, en anderzijds de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van personen, maar ook de bedrijfsvertrouwelijkheid van ondernemingen. (juridisch wensen) Het primaire doel van het atelier is om uit te zoeken of de actieve openbaar heid van WABO-dossiers te bevorderen (en waar mogelijk te realiseren) is, zodat overheidsorganisaties uitvoering kunnen geven aan de Visie Open Overheid en de initiatiefwet Open Overheid, waardoor burgers, bedrijven en belangenorganisaties in een veel vroeger stadium dan nu kennis kunnen nemen van de inhoud van WABO- dossiers. Het atelier geeft daarmee ook invulling aan de programmalijn 'Openbaarheid en selectie' van het programma Archief 2020. Als resultaat van deze programmalijn is gedefinieerd dat er op nationaal, regionaal en lokaal niveau inspirerende voorbeelden voorhanden zijn van actieve openbaar heid, open data en (vervroegde) overbrenging. Het atelier wil deze voorbeelden, in de vorm van concrete instrumenten, ontwikkelen en beschik baar stellen. Het Atelier Actieve openbaarheid van WABO-dossiers wil de volgende resultaten opleveren: - (Indien mogelijk)12 instrumenten, zoals richtlijnen, werkwijzen, prototypen, voor overheidsorganisaties. Instrumenten waarmee overheids organisaties actieve openbaarheid en toegankelijkheid van WABO-dossiers kunnen bevorderen (en waar mogelijk realiseren). Door toepassing van deze instrumenten kan het publiek in een veel vroeger stadium dan nu kennis nemen van de inhoud van WABO- dossiers; - Een overzicht van de belemmeringen van actieve openbaarheid die niet binnen het atelier zijn op te lossen, met voorstellen voor oplossingen. Met dit overzicht kunnen PAOO en Stadsarchief Rotterdam, beleidsbepa lers, brancheorganisatie BRAIN, beroepsvereniging KVAN en anderen acties ondernemen om de belemme ringen weg te nemen. - Directe toename van de deskundig heid bij de deelnemers aan het atelier en de actieve volgers van het atelier. Naast Stadsarchief Rotterdam zullen het Noord-Hollands archief en de DCMR (milieudienst Rijnmond) als partners in dit atelier participeren. Als onderzoeks- omgeving dan wel sparringpartners wordt gedacht aan het benaderen van burgers, belangengroepen, journalisten, aannemers, architecten, makelaars en natuurlijk ook aan collega's die vergelijk bare onderzoeken willen uitvoeren in hun eigen gemeente. nummer 5 2014 19

Archievenblad | 2014 | | pagina 19