KEEP CALM WOB WOB WOB. Atelier Actieve openbaarheid AND Alle archiefprofessionals zijn welkom om aan te haken (foto Blanka Cermakova, Wlklmedla Commons). discussie levert als centrale overkoepe lende vraag voor dit atelier dan ook in eerste instantie de volgende vraag op: Wat is de rol van de archivaris in een samenleving die zichzelf documenteert? Hoe kan hij deze vormgeven? De centrale vraag riep in de discussie allerlei vervolgvragen op, zoals: - Ziet de archivaris een rol als (toekom stig) beheerder van particuliere archieven, of blijven de archieven bij de archiefvormer? (custodial non-custiodial) - Stelt hij zich in zijn rol volgend of sturend op? Of ontdekkend en anticiperend op de ontwikkelingen in die samenleving? Of faciliterend aan anderen? - Heeft de archivaris een rol als docent (of missionaris), om de particuliere archiefvormers bewust te maken van de waarde van archieven en ze uit te leggen welke activiteiten de archief vormer moet uitvoeren om die archieven beschikbaar te houden? - In hoeverre is de archivaris (nu) professioneel competent genoeg om een dergelijke rol te vervullen? Wat heeft hij nog nodig aan kennis, vaardigheden, positie? - Als de samenleving zichzelf documen teert, waar is de archivaris dan nog voor nodig? Wat is de toegevoegde waarde van archivarissen? Over het documenteren van de samenleving, in de zin van het formuleren van acquisitiebeleid en het uitvoeren van acquisities, zijn de volgende vragen geformuleerd: - Hoe valt de methodiek uit Gewaar- deerd verleden te operationaliseren? - Zijn de ideeën uit de museale wereld over participatief verzamelen bruikbaar voor het acquireren van (particuliere) archieven? - Dragen de activiteiten die Streekarchief Midden-Holland, Stadsarchief Amsterdam en Archief Eemland uitvoeren - als het gaat om bijvoor beeld het definiëren van hotspots, uitvoeren van trendanalyses, benaderen van particuliere archiefvor mers et cetera - bij aan het documen teren van de samenleving? - Zijn die activiteiten ook bruikbaar voor andere instellingen? Het Atelier Actieve openbaarheid van WABO-dossiers gaat in op de effecten van het kabinetsbeleid Visie Open Overheid (en bijbehorende actieplan) en het ROB-advies Gij zult openbaar maken.8 De kabinetsvisie benoemt drie peilers voor een open overheid: 1. De transparante overheid: openbare overheidsinformatie is actief beschikbaar; 2. De faciliterende, samenwerkende overheid: zoekt partners in de samenleving om samen maatschap pelijke vraagstukken op te lossen; 3. De toegankelijke overheid: staat open voor iedereen en werkt plaats en tijdonafhankelijk. De Visie Open Overheid bepleit dat er gewerkt wordt aan het realiseren van actieve openbaarheid van overheids informatie, zodat burgers zonder belemmeringen relevante overheids- informatie kunnen inzien en gebruiken. Het is de bedoeling actieve openbaar heid in de ontwerpprincipes van systemen in te bouwen. Het Atelier Actieve openbaarheid van WABO-dossiers onderzoekt vanuit deze kabinetsvisie wat de wensen, mogelijk heden en belemmeringen zijn van het actief openbaar maken van 'WABO- dossiers'. Deze dossiers ontstaan bij de uitvoering van de Wet algemene bepaling omgevingsrecht (WABO). Deze wet is op 1 oktober 2010 in werking getreden en heeft als doel een eenvoudigere en snellere vergunning verlening en een betere dienstverlening door de overheid op het terrein van bouwen, ruimte en milieu. Het realiseren van actieve openbaarheid van WABO- dossiers roept zowel organisatorische als juridische en technische vragen op. Er is vaak sprake van hybride archivering: veel gemeenten werken gelijktijdig zowel met papier als met gedigitaliseerd en born digital materiaal. Dit levert vragen (en problemen) met betrekking tot authenticiteit, duurzame toeganke lijkheid, doorzoekbaarheid en verant woordelijkheidstoedeling bij overbren ging van digitaal gevormd archief. Daarnaast zijn er nog de nodige juridische aspecten. Deze dossiers hebben te maken met de WOB, WBP en AW, maar ook met de Europese open datarichtlijn, de Auteurswet en specifiek voor milieudossiers het Verdrag van Aarhuus. Op het gebied van IT-architec- tuur valt eveneens nog het nodige te onderzoeken.9 Het atelier sluit ook aan bij de discussies over de herziening van de Wet open baarheid van bestuur en de initiatiefwet 'Open Overheid' (WOO) van GroenLinks en D66. In het wetsvoorstel wordt meer transparantie geregeld doordat 18 2014 nummer 5

Archievenblad | 2014 | | pagina 18