Documenteren van de Samenleving Het leeft Opborrelende vragen In de programmalijn 'Documenteren van de Samenleving' van het programma Archief 2020 staat een 'Betere en meer efficiënte veilig stelling van behoudenswaardige particuliere archieven' centraal. Als resultaat van deze programmalijn is gedefinieerd: 'Documenteren van de samenleving als (complementaire) taak wordt door samenwerkende archiefinstellingen uitgewerkt tot een praktische aanpak voor veiligstelling.'2 nieuwe vragen (organisatorisch, juridisch, ethisch et cetera), waarbij de centrale vraag is: 'Wat komt er op je af, als je dit soort activiteiten organiseert? Ben je hierop voorbereid? Weet je wat je moet doen?' De vragen die de drie praktijkorganisaties stellen zijn niet uniek. Ook andere archivarissen en niet-archivarissen houden zich bezig met de vraag of en hoe het 'documenteren van de samen leving' te realiseren is. Het Nationaal Archief heeft in de jaren 2012-2014 in het project Maatschappijbrede Trend analyses verschillende domein-analyses uitgevoerd. Het doel: de nieuwe methodiek uit Gewaardeerd verleden testen en archieven van de rijksoverheid uit de periode 1976-2005 volgens deze methodiek te waarderen, selecteren en overbrengen.3 In het project Trendmo nitor van het Nationaal Archief wordt nu onderzocht of de trends ook in de archiveringssystemen bij de archiefvor mers in te bedden zijn. Of de domein analyses ook de basis gaan vormen voor een nieuw beleid richting particuliere archiefvormers is ons niet bekend. De VNG heeft, ter voorbereiding van de nieuwe gemeentelijke selectielijst, een systeemanalyse gepubliceerd en is van plan dit jaar een trendanalyse te laten uitvoeren.4 Die gemeentelijke trendana lyse moet voorzien worden van een handreiking waarmee lokale overheden de trendanalyse actueel kunnen houden en lokale trends en hotspots kunnen benoemen.5 In België zijn vier catego riale instellingen van plan een gezamen lijk acquisitiebeleid te formuleren, waarin ook afspraken staan welke instelling welk 'type' archieven zal gaan beheren. Ideeën rondom het 'documenteren van de samenleving' gaan bovendien niet alleen uit van archiefdiensten die via een acquisitieplan 'waardevolle archieven veiligstellen' door ze zelf te gaan beheren. Karin van der Heiden gaat uit van het idee dat particuliere archiefvormers zélf hun eigen digitale archieven vormen en beheren. Haar publicatie Bewaar als geeft aan particuliere archiefvormers vier tips hoe zij dit het beste kunnen doen en benoemt vijf dingen die particuliere archiefvormers echt moeten weten om de archivering goed te kunnen doen.6 Ook Filip Boudrez hanteert het uitgangs punt dat particuliere archiefvormers zelf aandacht moeten besteden aan digitale archivering. Zijn argument is dat er anders voor de archiefdiensten op termijn niets te acquireren overblijft. Hij ziet als belangrijke taak voor archi varissen dat zij 'sensibiliseren': aan particuliere archiefvormers uitleggen dat digitale archieven bijzondere aandacht behoeven en welke maatregelen dat voor de archiefvormer dan met zich meebrengt.7 In een hele andere omgeving denken bedrijfsarchivarissen, verenigd in de Nederlandse Vereniging voor Bedrijfs matig Archiveren (NVBA) ook na over dit onderwerp. Uitgaande van het idee dat bedrijven hun eigen bedrijfsarchieven beheren, om te voldoen aan wettelijke vereisten maar ook als kennisbron en soms als historisch bedrijfsarchief, heeft de NVBA een selectielijst voor bedrijfs archieven opgesteld. Deze lijst wordt in 2014 geactualiseerd, waarbij ook gekeken wordt naar de nieuwe ideeën rondom waardering en selectie. Vanuit bovenstaande situatieschets hebben vertegenwoordigers van de archiefopleidingen in Amsterdam en Leiden met vertegenwoordigers van Streekarchief Midden-Holland, Stads archief Amsterdam en Archief Eemland gediscussieerd over de vragen die samenhangen met het onderwerp Documenteren van de Samenleving. Daarbij werd al snel vastgesteld dat het niet de archivaris is die de samenleving documenteert. De samenleving documenteert zichzelf wel (of misschien ook niet). Het is eerder de wens van archivarissen om daarin een rol te spelen, een wens die bijvoorbeeld tot uitdrukking komt in (of volgt uit) het rapport Gewaardeerd verleden. En die ook zichtbaar is in de acquisitie activiteiten van de praktijkorganisaties. Waarbij dan de vraag opkomt 'wat die rol dan is, hoe die uitgevoerd kan worden en of 'de samenleving' wil dat archivarissen die rol vervullen.' Deze Studenten van de Reinwardt Academie in het restauratieatelier van Stadsarchief Rotterdam (foto part. coll.).

Archievenblad | 2014 | | pagina 17