Het archief uit. het atelier in: ïen nieuwe vorm van kennisdeling In september dit jaar gaan de 'open ateliers' van start, een initiatief van het Platform voor Archiefonderwijs en -onderzoek (PAOO). De nadruk ligt op het woordje 'open', omdat alle professionals op het gebied van archiefinformatie van harte worden uitgenodigd om deel te nemen aan de ateliers. Waarom een open atelier? Atelier documenteren van de samenleving Erika Hokke en Els van den Bent I In de afgelopen maanden is hard gewerkt aan projectplannen voor twee ateliers, waarvan het ene zich richt op actieve openbaarheid aan de hand van WABO-dossiers en het andere op het documenteren van de samenleving (collectievorming, selectie). Beide onder werpen blijken volop in het werkveld te leven. Bovendien passen de ateliers bij het verkennen van nieuwe manieren van kennisontwikkeling en -deling, een belangrijke doelstelling van het landelijke innovatieprogramma Archief 2020. Stadsarchief Amsterdam en Archief Eemland. Deze drie archiefinstellingen zijn, op heel verschillende manieren, bezig in hun acquisitie uitvoering te geven aan de nieuwe methodiek die in Gewaardeerd verleden is neergelegd.1 Streekarchief Midden-Holland heeft het initiatief genomen om via de vorm 'your seat at the table' lokale hotspots en trends te benoemen. Een vraag die bij Streekarchief Midden-Holland leeft, is hoe je als archivaris je rol in de samen leving kunt invullen, welke kennis en vaardigheden je nodig hebt en hoe je Op 30 november 2012 hield het Platform voor archiefonderwijs en -onderzoek (samenwerkingsverband UvA, HvA en Reinwardt Academie) een expertmeeting om actuele vraagstukken in het archievenwerkveld in kaart te brengen. Daar kwam de behoefte aan 'collegiaal experimenteren' en samenwerken aan praktijkcasussen duidelijk naar voren. Dit bracht het PAOO tot het inrichten van een experimentele atelieromgeving, waarin nieuwe en aspirant-archivarissen schouder aan schouder met ervaren archivarissen en informatieprofessionals en externe experts uit aanpalende disciplines werken aan oplossingen voor actuele vraagstukken waar het werkveld tegenaan loopt. In het atelier vormen de deelnemers, fysiek en virtueel, doelgerichte netwerken om door onderzoekend leren concrete resultaten te boeken die ook voor de rest van het werkveld bruikbaar zijn. Wisselwerking tussen theorie en praktijk staat centraal. In dit atelier werkt het PAOO samen met de leerstoel Archivistiek van Universiteit Leiden, Streekarchief Midden-Holland, jezelf kunt positioneren. Voor Stads archief Amsterdam speelt de vraag hoe de waarderingsmethodiek van de commissie-Jeurgens op een efficiënte manier in de praktijk is om te zetten. Belangrijk uitgangspunt voor het acquisitiebeleid van het stadsarchief is 'vooruitkijken' in plaats van 'omkijken'. Dus in eerste instantie niet in kaart brengen wat in een bepaald domein de afgelopen 20-50 jaar is gebeurd en op grond daarvan acquireren, maar proactief en vooruitdenkend de acquisitie orga niseren. Activiteiten die het stadsarchief hiertoe heeft opgezet, zijn onder andere het benoemen van ambassadeurs voor specifieke doelgroepen en het uitvoeren van een lokale trendanalyse, samen met het bureau Onderzoek en Statistiek van de gemeente Amsterdam. Stadsarchief Amsterdam wil bovendien bekijken of de ideeën uit de museale wereld over participatief verzamelen, bruikbaar zijn voor het acquireren van (particuliere) archieven. Archief Eemland heeft recent een publieksarchivaris benoemd en ontwikkelt 'Het Bewaren Waard', een omgeving waar inwoners van Amersfoort hun eigen particuliere archief kunnen opslaan en beheren. Archief Eemland heeft het afgelopen jaar ook een aantal 'tafels' georganiseerd. Bijeenkomsten waar 'met een link naar het verleden gesproken werd over het heden'. Onderwerpen waren 'popgeschiedenis van Amersfoort', 'Beeld van de stad Amersfoort' en (bij de geboorte van de 150.000e inwoner) 'wat maakt mij nu een Amersfoorter?' Deze activiteiten leiden bij Archief Eemland tot veel 16 2014 nummer 5

Archievenblad | 2014 | | pagina 16